صفحه نخست < مجله ها < Well+Good < 9 عادتی که باعث افزایش طول عمر انسان می شود

9 عادتی که باعث افزایش طول عمر انسان می شود

26 بهمن 1400 | Well+Good, سبک زندگی

© برگرفته از Well+Good، نویسنده Dan Buettner ، منتشر شده در 8 دسامبر 2021
میزان پیچیدگی مطلب: روان
زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه
Woman With White Hair Surrounded by White and Pink Flowers

بخشی از متن

مناطقی در دنیای ما وجود دارد که در آنها طول عمرِ بیش از صد سال اصلا غیر معمول نیست. در این مناطق که معروف به مناطق آبی هستند، نه تنها امید به زندگی بالاتراست بلکه مردم عموماً سالم تر هستند و ذهن و بدن افراد بالای صد سال هنوز به خوبی کار می کند، دن بوتنر با بررسی زندگی مردم مناطق آبی، 9 عادت را راز طول عمر آنها می داند.

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

حدودا 20 سال پیش که در نشنال جئوگرافیک (National Geographic) کار می کردم، به اطلاعات موسسه ملی درباره افزایش سن (National Institute on Aging) دسترسی پیدا کردم، آنجا بود که شروع به مطالعه بر روی افرادی کردم که بیشترین طول عمر را داشته اند، این افراد در نقاط مشخصی از دنیا زندگی می کنند که آنها را “مناطق آبی جهان (world’s Blue Zones)”  می نامیم.

انسانهایی که به بیماری های قلبی و عروقی، دیابت، زوال عقل و انواع سرطان مبتلا نشده اند.

 پنج منطقه آبی دنیا عبارتند از: اوکیناوا در ژاپن، ساردینیا در ایتالیا، نیکویا در کاستاریکا، ایکاریا در یونان و لومالیندا در کالیفرنیا.

Okinawa, Japan; Sardinia, Italy; Nicoya, Costa Rica; and Icaria, Greece

هدف من در این مطالعه، مهندسی معکوسِ عوامل مرتبط با طول عمر زیاد مردم در این مناطق بود. از آنجایی که طول عمر افراد تنها حدودا 20 درصد وابسته به ژنوم آنها است، منطقی است که با پیدا کردن سایر عواملِ موثر بر سلامتی و طول عمر این گروه ها و به کار بردنشان در زندگی روزمره، تلاش کنیم طول عمر طولانی تر و سالم تری را تجربه کنیم. من در این مطالعه 9 عامل موثر در افزایش طول عمر را پیدا کرده ام که در 5 منطقه آبی جهان، مردم به انجام آن عادت دارند.

نگاه عاشقانه زوجی سالمند

منبع : Pexels

1. تحرک طبیعی و روزانه داشته باشید

افرادی که بیشترین طول عمر را دارند، ورزشکار حرفه ای نیستند، وزنه نمی زنند، در دوی ماراتن شرکت نمی کنند و یا هر روز در باشگاه تمرین نمی کنند. آنها در محیطی زندگی می کنند که به طور مداوم و بدون فکر کردن در حال حرکت هستند، باغبانی میکنند، تعمیرات خانه و حیاطشان را انجام می دهند و به امور روزمره رسیدگی میکنند.

2. هدف داشته باشید

به داشتن هدف در زندگی، در اوکیناوا “ایکیگای (Ikigai)” و در نیکویا “پلن د ویدا (plan de vida)”  می گویند، ترجمه هر دو این عبارات به زبان محلی این است که “چرا من هر روز از خواب بیدار می شوم”.

هدفمندی در زندگی به شما امید می دهد تا بیشتر زندگی کنید.

3. استرس را کاهش دهید

حتی افراد ساکن در مناطق آبی نیز تنش و استرس روزانه را تجربه می کنند.

استرس منجر به التهاب مزمن در بدن می شود که بر تشدید بیماری های مرتبط با سنین بالا تاثیر مستقیم دارد، اما افرادی که عمری طولانی را روی کره زمین تجربه می کنند، روتین ثابتی برای رهایی از استرس و تنش های روزانه خود دارند؛ در “اوکیناوا” لحظاتی از روز را به یاد اجدادشان میگذرانند، در “لوما لیندا” دقایقی از روز را دعا می کنند، “ایکاریایی ها” چرت نیمروز دارند و مردم در”ساردینیا” ساعتی از روز را به نوشیدن و خوشگذرانی اختصاص می دهند.

 

مقاله مرتبط پیشنهادی برای مطالعه: ۵ هدف برای تغذیه مناسب که موثرتر از کاهش وزن هستند!

 

برگرفته از مجله: Popular Science

 

4. قانون 80٪ را دنبال کنید

“هاچی بو” از “اکیناوا”، یک شعر 2500 ساله کنفوسیوسی را قبل از هر وعده غذایی می خواند، مفهوم شعر این است که وقتی 80٪  حجم شکم از غذا پر شد، بایستی دست از غذاخوردن کشید. این اختلاف 20 درصدی بین گرسنه بودن و کامل سیر شدن، موجب کاهش یا افزایش وزن می شود. مردم در مناطق آبی، آخرین وعده غذایی خود را در غروب یا اوایل شب می خورند و دیگر تا پایان روز لب به غذا نمی زنند.

5. گیاهخواری را ترجیح دهید

خوردن انواع حبوبات و پروتئین های گیاهی مانند لوبیا، باقلا، عدس و سویا بخش مهمی از رژیم غذایی افراد صد ساله است، گوشت مصرفی آنها عمدتا گوشت خوک است و به طور متوسط ​ پنج بار در ماه گوشت می خورند، میزان گوشت مصرفی نیز در هر وعده حدود 80 تا 120 گرم است.

سالمندان شاداب

منبع: Pexels

6. نوشیدن شراب در ساعت 5 را فراموش نکنید

مردم در تمامی مناطق آبی (به جز ادونتیست های ساکن لومالیندا) به طور منظم شراب می نوشند، افرادی که روزانه یک تا دو لیوان مشروب مصرف می کنند، نسبت کسانی که لب به الکل نمی زنند، طول عمر بیشتری دارند، آنها معمولا در ساعات عصر، در کنار دوستان و یا همراه با غذا مشروب می نوشند. البته نکته مهم این است که شما نمی توانید این سهمیه روزانه را ذخیره کنید تا در آخر هفته 14 لیوان در یک روز بنوشید!

7. به یک آیین احساس تعلق داشته باشید

از 263 نفر از افراد بالای صد سال که با آنها مصاحبه کردم، 258 تن از آنها به یک جامعه مذهبی تعلق داشتند، به نظر می رسد نوع فرقه اهمیت چندانی نداشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که حضور در مراسم مذهبی چهار بار در هر ماه، باعث افزایش طول عمر به اندازه 4 تا 14 سال می شود.

8. خانواده حرف اول را می زند

افراد بالای صد سال که در مناطق آبی زندگی می کنند، خانواده های خود را همواره در اولویت قرار می دهند، در این خانواده ها پدر و مادر پیر و پدربزرگ و مادربزرگشان را در خانه و در نزدیکی خانواده خود نگاه می دارند. حضور این افراد در خانه، احتمال مرگ و میر کودکان را نیز کاهش میدهد. داشتن همسر و شریک زندگی به طور متوسط سه سال به طول عمر افراد اضافه می کند. همچنین داشتن فرزندان و نگهداری از آنها با عشق و محبت موجب میشود که در زمان پیری، کودکان به یاری آنها بشتابند.

9. در گروه های دوستانه و سالم حضور داشته باشید

مردمی که بیشترین طول عمر را دارند، جوامعی را انتخاب میکنند (یا در جوامعی به دنیا می آیند) که عادات رفتاری سالمی در آنها وجود دارد، به عنوان مثال، در اوکیناوا، افراد گروه هایی به نام Moais تشکیل می دهند؛ این گروه ها از پنج دوست تشکیل شده که برای تمام عمر به یکدیگر متعهد شده اند.

مطالعات فرامینگهام نشان داده است که رفتارهایی مانند سیگار کشیدن، چاقی، شادی و حتی تنهایی مسری هستند، بنابراین شبکه های اجتماعی که مردم برای طولانی مدت انتخاب می کنند، رفتارهای آنها را شکل می دهند.

برای اینکه به 100 سالگی برسید، بایستی ژن عامل آن را داشته باشید. اما بسیاری از ما بدون آن ژن هم ظرفیت رسیدن به 90 سالگی و داشتن بدنی سالم بدون بیماری مزمن را داریم. کارشناسان معتقدند که میزان امید به زندگی در افراد با اتخاذ سبک زندگی مردمِ مناطق آبی، به طور متوسط 10 تا 12 سال افزایش می یابد.

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۳.۸۳ از ۵

تعداد رای ها: ۶

Loading...
نویسنده مقاله: Dan Buettner

نویسنده مقاله: Dan Buettner

دن بوتنر

دان بوتنر کارمند سابق موسسه نشنال جئوگرافیک است و کتاب هایش چندین بار تبدیل به پر فروش ترین کتاب نیویورک تایمز شده است.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: