صفحه نخست < مجله ها < Harvard Business Review < جستاری بر چگونگی مواجهه با فلج هویتی

جستاری بر چگونگی مواجهه با فلج هویتی

15 اسفند 1400 | Harvard Business Review, سبک زندگی

© برگرفته از Harvard Business Review ، نویسنده مدلین توبیانا، تریش روباتم و لوسیانا ترچیک هاکک، 28 ژانویه 2022
میزان پیچیدگی مطلب: متعادل
زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه
فلج هویتی

بخشی از متن

چه بخواهیم چه نخواهیم، تغییر یکی از واقعیتهای زندگی است. اغلب ما زمانی که احساس می‌کنیم یک تغییر به اجبار به ما تحمیل شده، دچار فلج هویتی میشویم. فلج هویتی نوعی احساس گیر افتادن در شرایطی است که باید به اجبار با نقش یا موقعیتی جدید هماهنگ شویم. نویسندگان این مطلب صدها مصاحبه با افرادی که انواع گوناگونی از تغییر هویت مثبت یا منفی را پشت سر گذاشته بودند، انجام دادند. آنها بررسی کردند که چرا این افراد فلج هویتی را تجربه میکنند و چه عواملی به آنها کمک میکند بر این شرایط غلبه کنند. براساس این تحقیقات، آنها پنج روش برای کمک به افرادی که قصد رها کردن گذشته و ایجاد هویتی جدید دارند، ارائه کردهاند. این استراتژیها کمک میکنند تا افراد در مسیری رو به رشد پیش بروند.

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

انسان ها با تغییر رابطه ی پیچیده ای دارند، تغییر عاملی ضروری و اجتناب ناپذیر برای رشد انسانها است. از سوی دیگر تغییر اگر از سوی عامل بیرونی و خارج از کنترل ما اعمال شود، احساسی ناخوشایند در ما ایجاد میکند.

فلج هویتی چیست؟

تیم پژوهشی ما در طی ده سال گذشته، مشغول مطالعه نحوه واکنش مردم به تغییرات شدید در زندگیشان بوده است. ما صدها مصاحبه با افرادی که هویت مطلوب خود را از دست داده‌ بودند، انجام دادیم. افرادی مانند کارشناسانی که مجبور شده بودند به مشاغلی با موقعیت پایین‌تر (مانند کارگری) تن بدهند، یا افرادی که سعی میکردند هویت نامطلوب یا بدنامیِ پیشین خود را کنار بگذارند، مانند زندانیانی که قصد ورود به جامعه را داشتند. 

نکته جالب توجه این بود که صرف نظر از اینکه این تغییرات هویتی، مثبت یا منفی بودند، بسیاری از این افراد احساس گیر افتادن در این شرایط را داشتند، پدیده‌ای که ما آن را فلج هویتی می‌نامیم. این احساس باعث می‌شود که افراد نسبت به موقعیت‌های فعلی‌شان احساس عصبانیت، ناامیدی و درماندگی کنند.

روشهای مواجهه با فلج هویتی

در طی این پژوهش پنج استراتژی کلی را پیدا کردیم که به افراد کمک میکند تا با هویت جدید خود کنار بیایند (خواه از تغییر راضی باشند یا نه) و در مسیر رشد پیش بروند:

خودتان را از گذشته جدا کنید

حتی اگر به طور منطقی بدانیم که وضعیت ما تغییر کرده است، بازهم پذیرفتن آن برایمان سخت است. بسیاری از مصاحبه شوندگان از یک رویداد کلیدی برای ایجاد این «تغییر بزرگ» استفاده کرده اند؛ نقطه عطفی که به آنها قدرت می داد تا شرایط جدید را واقعا بپذیرند. به عنوان مثال، برخی از شرکت‌کنندگان که سعی داشتند گذشته شرمسارانه خود را پشت سر بگذارند، اتفاقی مانند تولدِ خود یا تولد یک کودک، به آنها در پذیرش هویت جدیدشان کمک کرده است. یکی از مصاحبه شوندگان به ما می گفت که پس از دو روز بستری شدن در بیمارستان، تصمیم گرفته است لحظه ای که از تخت بیمارستان بلند میشود، تولد دوبارهی او باشد، او توضیح داد که این تجربه به شکلی نمادین و معنادار، نشانگر پایان گذشته او بود.

در واقع خود آن اتفاقی که شما به عنوان نقطه عطف در نظر میگیرید، اهمیت چندانی ندارد. اما اغلب افراد نیاز به این اتفاق نمادین برای پایان فصلی از زندگیشان دارند، به عنوان مثال، هلن ایباگ، راهبه کاتولیکی که تبدیل به یک جامعه شناس شد، در کتابهای تأثیرگذار خود ” Out of the Cloister ” و ” Becoming an Ex ” به این مساله اشاره میکند که پس از تصمیم گیری برای ترک صومعه، لحظهای این تغییر برایش عینی شد که پوشیدن لباسهای سابقش را کنار گذاشت و لباسهای «زنانه» امروزی پوشید. آن لحظه بود که او هویت قدیمی خود را پشت سر گذاشت.

بنابراین، اگر شما هم در تلاش هستید که گذشته و حال خود را از هم جدا کنید، به دنبال آن لحظه باشید. لحظه‌ای را تعریف کنید که میتوانید به آن ارزش و اهمیت بدهید تا هویت جدیدتان را با آن آغاز کنید. انتخاب یک لحظه خاص به عنوان یک جداکننده بین گذشته و حال، میتواند به شما کمک کند تا هویت پیشین خود را رها کنید.

گذشته انسانها

منبع: unsplash

داستانی بسازید تا گذشته و حال را به هم گره بزند

البته قرار دادن یک نقطه عطف برای عبور از گذشته، به معنای پاک شدن گذشته نیست. گذشته شما بخشی از وجود شماست و هویت جدید تنها در صورتی شکل میگیرد که با هویت قبلی شما مرتبط شود. از این رو باید با ساختن داستانی قانع‌کننده، باورپذیر و آسان، حال خود را به گذشته پیوند دهید و این داستان را برای دیگران بازگو کنید.

به عنوان مثال، ما با یک مهاجر مصاحبه کردیم که مجبور شده بود شغل خود را به عنوان مهندس عمران رها کند و راننده تاکسی شود. وقتی او این داستان را برای خودش و دیگران تعریف میکرد، آن را به عنوان یک  فداکاری پدرانه توصیف میکرد. او میگفت که برای رفاه فرزندانش این نقش جدید را پذیرفته و چقدر برای فرزندانش خوشحال است. 

او ادامه داد که سطح زندگیاش را با درآمدش تنظیم می‌کند و از اوضاع راضی است. یک بانکدار سابق نیز رویکرد مشابهی برای بیان داستان خود داشت، او قاطعانه میگفت که مهاجرت «تصمیم بسیار خوبی بود، نه برای من، بلکه برای خانواده، پسران و دخترم. آنها بسیار خوشحال هستند، همه آنها ازدواج کردهاند و زندگی شادمانهای دارند. همه آنها فرزندانی دارند که به مدرسه میروند و خوشحال هستند.»

در نقطه مقابل، بسیاری از مصاحبه‌شوندگانی که گذشته شرمسارانهای داشتند، داستان را به گونهای دیگر روایت میکردند. آنها به روشهای مختلف توضیح میدادند که چگونه تاریکی آنها را به سمت روشنایی سوق داد، آنها داستان مسیرهای جدید و امیدوارکننده پیشرویشان را با هیجان بسیار توضیح میدهند. 

نتایج مطالعات ما نشان داد، افرادی که داستانهایی پیرامون ارتباط گذشته و حال خود تعریف میکردند، در پشت سر گذاشتن هویت پیشین و هماهنگ شدن با واقعیت جدید بسیار موفقتر از کسانی بودند که چنین داستانی را نداشتند.

احساسات چالش برانگیز را بشناسید و با آنها کنار بیایید

گاهی اوقات گسست شخصیتی میان گذشته و حال نیست که باعث فلج هویتی میشود، بلکه شدت احساسات مرتبط با گذشته است که شما را درگیر کرده است. ممکن است از عملکرد یا تصمیمتان در گذشته شرمنده باشید، از شرایطی که منجر به موقعیت فعلی شما شده، عصبانی باشید، یا احساس ناامیدی، ترس یا هر احساس منفی چالش برانگیز دیگری داشته باشید. گیر کردن در این احساسات مانع انتقال شما به آینده پیشرو میشود، حتی اگر از لحاظ منطقی برای آن آماده باشید.

گیر افتادن در احساسات منفی قدرتمند مانند شرم یا خشم میتواند آغاز فلج هویتی باشد. هویت ما بر اساس احساس ما در مورد خودمان شکل میگیرد. بنابراین برای انتقال از هویت پیشین به هویتی جدید، باید احساسات خود را بپذیریم و با آنها کنار بیاییم. یکی از مصاحبه شوندگان در این باره میگوید:

« این چرخه، زمانی شکسته میشود که خودمان و گذشتهمان را بپذیریم. امکان عبور کردن از گذشته بدون بخشیدن خودمان وجود ندارد. بسیاری از مردم این نکته را نمیدانند. به همین دلیل برای مدتی طولانی با احساس گناه و شرم زندگی میکنند.»

در جریان مصاحبه‌هایمان با افراد گوناگون متوجه شدیم، افرادی که احساسات بازدارندهشان را تشخیص داده بودند و روی آنها کار کرده بودند، به خوبی توانستهاند هویت جدید خود را بپذیرند. روشهای زیادی برای تغییر احساسات منفی وجود دارد. یکی از مؤثرترین روشها فعال کردن عمدی یک احساس مخالف و مثبت است. به عنوان مثال، یکی از کارگران که به دلیل آسیب دیدگی مجبور به تغییر شغل شده بود، توضیح داد که چگونه توانسته است با تمرکز بر افتخار کردن به اینکه چگونه کسب و کار جدید خود را تأسیس کرده و اداره میکند، بر احساس شرم خود غلبه کند. برای عبور از احساسات منفی، بایستی آنها را به درستی بشناسید. سپس بر روی احساسات مفیدتر تمرکز کنید.

هویتی چند بعدی و غیر کاری برای خود تعریف کنید

اغلب افراد هویت خود را با شغلشان تعریف میکنند. تحقیقات نشان داده است که داشتن هویت‌های متعدد به طور همزمان امکان‌پذیر است. به این ترتیب، اگر از هویت فعلی خود در محل کار ناراحت هستید، بر جنبههای دیگر هویتی تمرکز کنید. این روش یک استراتژی موثر برای برای عبور از یک شرایط دشوار است.

برای مثال، زنی که کار جنسی را رها کرده بود، توضیح داد که برایش مهم است که «حالا نقش مادریاش را ایفا کند و با بچه‌هایش وقت بگذراند». 

برخی از مهاجران متخصصی که با آنها مصاحبه کردیم و با تغییرات شغلی رو به پایین دست و پنجه نرم میکردند، توضیح دادند که پس از تکیه بر نقش والدگری احساس بهتری داشتند. آنها به جای تمرکز بر نارضایتی خود از شغل فعلی یا افسوس ناشی از دست کشیدن مشاغل گذشته خود، به نقش هویتی دیگری که در آن عملکرد مطلوبی دارند، روی میآورند.

یک زندانی سابق توضیح داد که چگونه نقش «عموی خوب» بودن و بازی کردن فوتبال با برادرزادهاش به او کمک کرد تا از تصور منفی او از خودش عبور کند و نسخه بهتری از خود را متصور شود.  

همچنین تمرکز بر نقش خود در جامعه، مانند فعالیتهای داوطلبانه یا اجتماعی نیز میتواند راهگشا باشد، به یاد داشته باشید که شما طیفی از هویت‌های گوناگون هستید، بر نقشهای مثبت تمرکز کنید تا همواره در مسیری رو به جلو حرکت کنید.

طیف رنگ

شما طیفی از هویت‌های گوناگون هستید. منبع: unsplash

خیال پردازی، استراتژی مقابله با فلج هویتی

تحقیقات ما نشان داده است که قدرت فوقالعادهای در تخیل وجود دارد. ما در مصاحبه‌هایمان، با افرادی که هویت جدید خود را به راحتی پذیرفته بودند، دریافتیم آنها کسانی هستند که باور دارند شرایط کنونی پله‌ای برای مسیر آینده (تخیلی) آنها است.

نکته جالب توجه این است که حتی اگر دنیایی که آنها تصور می‌کنند واقعا خیالی باشد، باز برای آنها موثر است. شرکت‌کنندگانی که این رویکرد را در پیش گرفتند، به‌جای بیان جزئیات برنامه‌ها یا تاکتیک‌های خاص برای تحقق این رویاها، در مورد آن آینده‌ رویایی، خیالپردازی می‌کردند و باور داشتند که قطعا اتفاق می‌افتد.

به عنوان مثال، یکی از مصاحبه شوندگان که مجبور شده بود از شغل خود به عنوان مهندس شبکه دست بکشد و راننده تاکسی شود، در این باره توضیح میدهد: «در آینده قصد دارم به عنوان مهندس کامپیوتر مشغول به کار شوم، الان نه، شاید 10 یا 20 سال دیگر به دنبال این کار میروم.» 

او سه سال است که راننده تاکسی است و هیچ برنامه ملموسی برای کار در رشته کامپیوتر ندارد. با این وجود، حتی احتمال مبهم آیندهای روشنتر، شرایط کنونی را برای او دلپذیرتر میکند. به طور مشابه، بسیاری از افراد از دیدن ویترین مغازهها یا گشت و گذار آنلاین درباره مکانهای توریستی لذت میبرند، بدون اینکه در واقعیت آنها را تجربه کنند. شاید به نظرتان عجیب یا غیر منطقی بیاید، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد که خیالپردازی ابزار مؤثری برای مقابله با موقعیتهای چالش‌برانگیز در زندگی است.

اشتباه نکنید! منظور ما این نیست که تنها خیالپردازی کنید و قدمی برای بهبود شرایط برندارید. منظور ما این است که تعادلی بین تلاش برای حرکت رو به جلو و تصور آیندهای روشن برقرار کنید. این خیالپردازی انگیزه کافی برای حرکت در مسیر رشد را به شما میدهد.

فرقی نمیکند چه تغییری در پیش روی شما است: پذیرفتن یک نقش جدید، تغییر شغل یا مهاجرت. گذر از هویت پیشین و قدم گذاشتن در مسیری جدید، کار سادهای نیست. اما فلج هویتی ممکن است چشم انداز شغلی و سلامت روانی شما را تهدید کند. برای عبور از این شرایط و حرکت در مسیر زندگی‌، باید هویت فعلی، گذشته‌ و هر چیزی را که در این بین وجود دارد، را بشناسید و بپذیرید.

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۵.۰۰ از ۵

تعداد رای ها: ۱

Loading...
نویسنده مقاله: madeline toubiana

نویسنده مقاله: madeline toubiana

مدلین توبیانا

Madeline Toubiana دانشیار و صاحبِ کرسی در دانشکده مدیریت Telfer در دانشگاه اتاوا است.
Trish Ruebottom دانشیار دانشکده تجارتِ DeGroote در دانشگاه مک مستر است.
Luciana Turchick Hakak استادیار دانشکده تجارتِ دانشگاه Fraser Valley است.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: