صفحه نخست < مجله ها < The Atlantic < CODA فیلم مستقلی که بیننده را به تحسین وا می دارد

CODA فیلم مستقلی که بیننده را به تحسین وا می دارد

14 اسفند 1400 | The Atlantic, فرهنگ و هنر

© برگرفته از The Atlantic، نویسنده David Sims، منتشر شده در 14 آگوست 2021
میزان پیچیدگی مطلب: متعادل
زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه
فیلم کودا

بخشی از متن

با تماشای دقیق فیلم "کودا" می‌توانید خاص بودن و تمایزی که کارگردان کار به‌عنوان یک قصه‌گو در داستان به تصویر کشیده است را مشاهده کنید.

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

بهترین فیلم های مستقل: داستان فیلم کودا

مابین فیلم های مستقلی که اخیرا به اکران رسیده، میتوان از فیلم کودا (CODA) که مخفف Children of Deaf Adults و به معنی «فرزند والدین ناشنوا» می باشد؛ به عنوان فیلمی منحصر به فرد نام برد. روبی راسی که نام شخصیت اصلی یا همان کودا میباشد، زندگی دوگانه‌ای دارد. او صبح زود بر روی قایق ماهیگیری به همراه خانواده‌اش کار می‌کند، ماهی‌های کوچک (ماهی کاد) را از چکمه‌ها و آشغال هایی که در تورشان گیر می‌کند، جدا می‌کند و به‌عنوان تنها عضو خانواده راسی که مشکل شنوایی ندارد علائم زبان اشاره را برای فروشندگان ساحلی ترجمه می‌کند.

زمانی را که روبی در ‌مدرسه سپری می کند معمولا از فرط خستگی روی میز خوابش می‌برد و معلم‌هایش را سردرگم می‌کند. هنگامی که او را با تکان ناگهانی از خواب بیدار می‌کنند بهت زده و بدون اینکه مخاطب خاصی داشته باشد می‌پرسد: «مشکلی پیش آمده؟» و ذهنش همچنان درگیر دنیایی است که به تازگی از آن رهایی یافته.

تصویری از فیلم کودا

بهترین فیلم های مستقل: شان هدر

کارگردان و نویسنده این فیلم مستقل، شان هدر (Sian Heder) است که یکی از فیلم‌های موفق فرانسوی را بازسازی کرده است، با تماشای زیرکانه و دقیق این فیلم می‌توانید تغییرات خاص و متمایزی که او به‌عنوان یک داستانسرا در فیلم به تصویر کشیده است را مشاهده کنید.

ویژگی‌های متمایز فیلم کودا

اگر بخواهیم به طرز پیش پا افتاده ای این فیلم را تعریف کنیم می‌توان گفت داستان این فیلم باعث می‌شود احساس خوبی پیدا کنیم، فیلمی الهام بخش با صحنه‌هایی متاثر کننده که دارای پیشرفت‌های احساسی غیرمنتظره و طنز شیطنت‌آمیز است.

این فیلم در فستیوال فیلم ساندنس امسال برنده جایزه بزرگ هیات داوران و همچنین جایزه تماشاگران شد و آنقدر سروصدا ایجاد کرد که +Apple TV  با پرداخت هزینه‌ای رکوردشکن آن را خریداری کرد.

کودا که یکی از بهترین فیلم های مستقل است به تازگی در شبکه نمایش خانگی اپل پخش می‌شود و به‌عنوان یک فیلم مستقل کوچک کمی بیش از حد معمول سروصدا کرده است. با وجود این داستان سرشار از بصیرت و صحنه‌های متاثرکننده کودا باعث می‌شود لیاقت چنین شهرتی را داشته باشد. درحالیکه اولین فیلم هدر یعنی «تلولا» جالب و هیجان انگیز بود، کودا دارای تعادل مناسبی از ملودرام و جزئیات دنیوی است.

بهترین فیلم های مستقل: اوج داستان کودا

تعارض اصلی این داستان جایی ایجاد می‌شود که روبی (امیلیا جونز (Emilia Jones) این نقش را بازی می‌کند) که مجرای ارتباطی خانواده‌اش با دنیای شنوایی است متوجه علاقه‌اش به‌ آواز خواندن می‌شود، خوانندگی از اشکال هنری است که خانواده راسی نمی‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. در فیلمنامه “هدر” ، روبی در دوراهی تاریکی برای رها کردن خانواده‌اش قرار نمی‌گیرد بلکه نویسنده قصد داشته است به‌سادگی نشان دهد که چطور اجتماع هر دو این راه‌ها را قطع می‌کند. درست است که خانواده روبی گاهی اوقات سهوا باعث محدود شدن توانایی او برای قدم گذاشتن در دنیایی گسترده‌تر می‌شوند اما در عین حال راحتی غیرقابل جایگزینی را هم به او ارائه می‌دهند.

پوستر فیلم کودا

 

ماجرای خوانندگی روبی

روبی بیشتر به‌خاطر تحت تاثیر قرار دادن پسری که به او علاقه دارد به گروه کُر دبیرستانش می‌پیوندد. وقتی معلم آواز متکبر مدرسه یعنی برناردو ویلالوبوس (Bernardo Villalobos) که یوجینو دربز (Eugenio Derbez) نقش او را بازی می‌کند از روبی می‌خواهد در مقابل همکلاسی‌هایش آواز بخواند، او فرار می‌کند زیرا زمانی را به یاد می‌آورد که دانش‌آموزها به خاطر نحوه اَدای کلمات و طرز حرف زدنش او را مسخره می کردند.

یک لحظه حیاتی در فیلم CODA که از بهترین فیلمهای مستقل است در صحنه‌ای شکل می‌گیرد که مربی کاریزماتیک روبی با تشویق کردن او به فریاد زدن از روی خشم نه از روی شادی بالاخره استعداد او را کشف می‌کند و درنهایت به او اجازه می‌دهد ناامیدی اش را از طریق هنر ابراز کند.

 روبی زندگی دوگانه

زندگی روبی

بهترین فیلم های مستقل: کودا به هیچ وجه کلیشه‌ای نیست

فیلم کودا بر اساس عهدنامه بسیاری از فیلم‌های الهام‌بخش عمل نمی‌کند و روبی مشکل خاصی ندارد که نیاز به حل کردن آن داشته باشد و خواندن هم یک راه‌حل جادویی برای مشکلات او نیست.

هدر می‌داند که به تصویر کشیدن تفاوت‌های ظریفی که روبی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کند و این‌که همه شخصیت‌های اطراف او کاملا دور از کلیشه‌هایی هستند که در فیلم‌های دیگر می‌بینید به‌اندازه کافی داستان را دراماتیک می‌کند. همین امر باعث می‌شود کودا به یکی از بهترین فیلمهای مستقل تبدیل شود.

بازیگران فیلم مستقل کودا

مارلی ماتلین (Marlee Matlin) اولین بازیگر ناشنوایی است که جایزه اسکار را دریافت کرده است و تعجب‌آور نیست که یک بازی قوی در نقش جکی (Jackie) مادر روبی به نمایش می گذارد، تروی کوتسور (Troy Kotsur) که خیلی شناخته شده نیست در نقش پدر روبی ظاهر می‌شود. فرانک (Frank) پدر روبی یک مرد عبوس و ریشو است که عشق عمیقی نسبت به دخترش دارد.

 

“دربز” که یک کمدین و یکی از مشهورترین ستاره‌های فیلم‌های مکزیکی است نقش یک فرد پرخاشگر را به شکلی بازی می‌کند که به هیچ وجه اغراق‌آمیز به نظر نمی‌رسد. او در نقش برناردو به روبی کمک می‌کند به صورت ناخودآگاه عمل کند‌.

در طول این فیلم با اوج گرفتن درام‌های شخصی و آزار و اذیت‌های محل کار، هدر تنش‌هایی واقعی از تاثیری که این شخصیت‌های غنی بر روی هم می‌گذارند استخراج می‌کند تا زمانی که نوبت به صحنه قابل پیش‌بینی و در عین حال رضایت‌بخش پایانی می‌رسد، زمانی که قطعه‌ای در کنسرت اجرا می‌شود و حتی مغرض پندارترین بیننده‌ها را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

صحنه ای از فیلم کودا

جمع‌بندی

این فیلم مستقل هم در سینماها و هم برای مشترکان +Apple TV پخش می‌شود و به شکل گسترده‌ای در خانه‌ها قابل دسترسی است. اما این فیلم علی‌رغم مقیاس کوچکی که دارد یک تجربه سینمایی فوق‌العاده ارائه می‌دهد و به شکل استادانه‌ای از صدا (و گاهی اوقات از عدم وجود صدا) برای نشان دادن ویژگی‌های رابطه روبی با خانواده‌اش و فاصله‌ای که نسبت به‌درک موسیقی دارند استفاده می‌کند. قدرت کودا در رسانه‌های دیگر به این اندازه نشان داده نخواهد شد. 

       

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۵.۰۰ از ۵

تعداد رای ها: ۱

Loading...
نویسنده مقاله: David Sims

نویسنده مقاله: David Sims

دیوید سیمز

دیوید سیمز (David Sims) نویسنده The Atlantic است و در این مجله بر روی موضوعات فرهنگی کار می‌کند.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: