صفحه نخست < مجله ها < Time Magazine < علت جدایی زوجی موفق مانند بیل و ملیندا گیتس از دید روانشناسان

علت جدایی زوجی موفق مانند بیل و ملیندا گیتس از دید روانشناسان

30 آذر 1400 | Time Magazine, سبک زندگی

© برگرفته از مجله Time، نویسنده BELINDA LUSCOMBE ، منتشر شده در 4 می 2021
میزان پیچیدگی مطلب: روان
زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه
Separation Statement

بخشی از متن

با وجود اینکه خبر مربوط به جدایی بیل گیتس از همسرش شوکه کننده است اما اتفاقی غیرعادی نیست. در سال‌های اخیر آمار طلاق در میان همه انواع زوج‌های متاهل پایین آمده است البته یک استثناء قابل توجه در این مورد وجود دارد: "زوج‌هایی که بالاتر از 50 سال دارن."

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

 

خبر جدایی بیل گیتس از همسرش

همه دنیا فکر می‌کردند بیل و ملیندا گیتس در میان زوج‌هایی که با هم ازدواج کرده‌اند مانند اتومبیل مزدا می‌مانند. این ماشین‌ها خیلی پر زرق و برق نیستند اما خیلی قابل اعتماد هستند و بعید است خراب شوند. بنابراین زمانی که آن‌ها بعد از 27 سال در 3 می اعلام کردند «فکر می‌کنیم دیگر نمی‌توانیم در کنار هم رشد کنیم» و گفتند قصد دارند از هم جدا شوند تقریباً همه مات و مبهوت مانده بودند.

اینترنت پر از حدس و گمان‌های افرادی شد که در مورد علت جدایی بیل گیتس از همسرش و تأثیر طلاق این زوج بر روی بشردوستی، سلامت جهانی، آینده تکنولوژی و بازار سهام صحبت می‌کردند. پاسخ‌هایی جدی به این حدس و گمان‌ها خیلی کم بودند و در این میان پروفایل‌های جعلی تیندر (یک برنامه دوست‌یابی)، میم‌های بامزه در مورد شکست مایکروسافت و جعل نظر QAnon با این مضمون که شاید ملیندا با تزریق واکسن مخالف است، کل فضای اینترنت را فرا گرفت. با این حال در میان این شوخی‌ها یک بحث آرام تر و ناراحت کننده تر هم وجود داشت. چه اتفاقی افتاده بود؟ اگر خانواده گیتس با داشتن 3 بچه و 27 سال تجربه زندگی نتوانستند ازدواج خود را حفظ کنند پس دیگر چه امیدی برای بقیه ما باقی می‌ماند؟

با وجود اینکه خبر مربوط به جدایی بیل گیتس از همسرش شوکه کننده است اما اتفاقی غیرعادی نیست. در سال‌های اخیر آمار طلاق در میان همه انواع زوج‌های متاهل پایین آمده است البته یک استثناء قابل توجه در این مورد وجود دارد: “زوج‌هایی که بالاتر از 50 سال دارند“. بیشتر افرادی که طلاق می‌گیرند این کار را در اولین سال‌های ازدواج خود انجام می‌دهند اما نسل جدید زوج‌های بالای 50 سال (ملیندا 57 و بیل 65 ساله است) نسبت به نسل 50 ساله‌های قبل از خود بیشتر تمایل دارند طلاق بگیرند. این مد جدید به اندازه کافی قابل توجه است که یک نام خاص یعنی «طلاق خاکستری» به آن تعلق بگیرد.

اسرائیل هلفاند (Israel Helfand) می‌گوید: «این  موضوع هر روز بیشتر و بیشتر رواج پیدا می‌کند.» او همراه با همسر خود کتی (Cathie) سفرهای تعطیلات سه روزه در ورمونت برگزار می‌کنند. مشتریان این سفرها افراد ثروتمندی هستند که ازدواج آن‌ها در آستانه شکست قرار گرفته است. هلفاند و همسرش متوجه شدند بیشتر مشتریان آن‌ها در مرحله بازنشستگی هستند. «منظورم این است که مردم در سنین بالاتر علاوه بر اینکه به دنبال داشتن زندگی طولانی و سالم‌تر هستند فرصت‌های بیشتری را هم پیش روی خود می‌بینند و در مورد خوشحالی و رفاه حال خود کمی ایرادگیر می‌شوند. آن‌ها تمایلی به مصالحه کردن ندارند.» 

“توانایی مالی خوب”

حدس‎های زیادی در مورد علت جدایی بیل گیتس از همسرش وجود دارد. با وجود اینکه هیچ‌کس به جز بیل و ملیندا گیتس نمی‌دانند واقعا چه بر سر ازدواج آن‌ها آمده است اما از نظر درمانگرها زمینه‌های مشترکی وجود دارد که در این مرحله ی زندگی زوج‌ها تکرار می‌شود. یکی از این زمینه‌ها این است که آن‌ها از نظر مالی توانایی جدا شدن از همدیگر را دارند.
 اگر چنین شرایطی برای بسیاری از زوج‌ها ایجاد شود به ‌ویژه اگر هر دو آن‌ها شاغل باشند به این معنی است که هر یک از آن‌ها به حدی ثروتمند است که هزینه جدایی برای او چندان زیاد نخواهد بود. خانواده گیتس در کل 130 میلیارد ثروت دارند که به صورت بده و بستان بین آن‌ها تقسیم می‌شود. با وجود اینکه ظاهراً هیچ توافقی پیش از ازدواج بین آن‌ها ایجاد نشده است بعید است هیچ کدامشان از حق خود بگذرند. 

اسکات استنلی (Scott Stanley) یک استاد محقق و مدیر مشترک مرکز مطالعات زناشویی و خانوادگی در دانشگاه دنور می‌گوید: «در واقع افرادی که از نظر مالی تحت فشار نیستند در صورتی که زمانی را تجربه کنند که در کنار همدیگر کمتر احساس خوشحالی داشته باشند انگیزه کمتری برای کنار هم ماندن خواهند داشت و در این شرایط ازخودگذشتگی کاهش پیدا می‌کند. زمانی که افراد گزینه‌های جایگزین زیادی داشته باشند، وقتی فاصله میان آن‌ها زیاد می‌شود راحت‌تر می‌توانند یکدیگر را ترک کنند.» 

زوج گیتس تا سال گذشته مشکلی نداشتند

با این حال تشخیص علت جدایی بیل گیتس از همسرش دشوار است زیرا تا سال گذشته به نظر می‌رسید این زوج به هم نزدیک باشند. در بیست و ششمین سالگرد ازدواجشان ملیندا یک پست در اینستاگرام خود به اشتراک گذاشت که در آن می‌گفت روز سال نو همیشه برای او خاص بوده است زیرا «این فرصتی است که می‌تواند ازدواجش را همراه با همسرش جشن بگیرد.» او در آن پست اضافه کرده بود: «هنوز از میزان پر شدن یک قلب در عجبم، سالگرد حضور مردی که باعث شد در تمام طول زندگی‌ام برقصم مبارک.» 

وضعیت فرزندان بیل گیتس و همسرش بعد از جدایی

bill gates family

یکی دیگر از عواملی که بسیاری از درمانگرها با آن مواجه می‌شوند پدیده‌ای به نام «سندروم لانه خالی» است. میانگین سن فرزندان خانواده گیتس بین 18 تا 25 سال است و مرحله پرورش فشرده مشارکتی آن‌ها به پایان رسیده است. جنیفر بزرگ ‌ترین دختر این خانواده که در سال 2020 نامزد کرده است در 3 می در رسانه‌های اجتماعی گفت این دوره اخیر «زمان چالش برانگیزی برای کل خانواده ما بوده» و او سعی می‌کند از سایر اعضا خانواده خود حمایت کنند.
بسیاری از زوج‌ها بعد از اینکه دیگر بچه‌ها را با همدیگر بزرگ نمی‌کنند متوجه می‌شوند پروژه‌ها یا موضوعات مورد علاقه مشترک کمی با همدیگر دارند. بقیه زوج‌ها از این زمان برای بررسی اینکه واقعاً از زندگی چه می‌خواهند استفاده می‌کنند.

جدایی بیل گیتس از همسرش: نشانه‌ پایان رابطه

جان گاتمن (John Gottman) که یک تمرین را با همسرش جولی (Julie) اداره می‌کند می‌گوید: «در این زمان زوج‌ها ارزیابی می‌کنند که این رابطه برای هر یک از آن‌ها چه ارزشی دارد. اگر بخشی از این رابطه مانند بخش عاشقانه، اشتیاق و ماجراجویی‌های مشترک از بین رفته باشد بسیاری از زوج‌ها آن را به عنوان نشانه‌ای برای پایان دادن رابطه دوستانه خود در نظر می‌گیرند. در مورد جدایی بیل گیتس از همسرش به نظر من احتمالاً زندگی آن‌ها از جهات زیادی با هم موازی بوده است. آن‌ها مشغله‌های زیادی دارند و هریک از آن‌ها بسیار خردمند هستند.» جان گاتمن در سال 2015 کتاب «هفت اصل برای داشتن یک ازدواج موفق» را نوشته است که هنوز هم یکی از کتاب‌های پرفروش در زمینه ماندن زوج‌ها در کنار همدیگر است. 

بیل و ملیندا ماجراجویی مشترک داشتند

بیل گیتس که یک فرد معتاد به کار بود در ماه مارس 2020 اعلام کرد قصد دارد از مدیریت مایکروسافت و برکشایر هاتاوی کناره‌گیری کرده و زمان بیشتری همراه با همسر خود بر روی موسسه مددکاری گسترده و جهانی خود کار کند. بنیادی که بیل و ملیندا گیتس تأسیس کرده‌اند نمونه‌ای از «ماجراجویی مشترک» است که گاتمن به آن اشاره کرده بود. اما حتی درون بنیاد هم آن‌ها علایق متفاوتی را دنبال کرده بودند. بیل بر روی تغییرات آب و هوایی و سلامتی تمرکز کرده است اما ملیندا مدام بر روی مسائل مربوط به زنان و دختران فعالیت می‌کند.
زمانی که ملیندا 50 ساله شد به مجله TIME گفت او دیگر در بنیاد در جلسه‌های مربوط به علم و پزشکی شرکت نمی‌کند. او گفت: «مطمئنم بیل به آن مسائل می‌رسد. من بیشتر در جلسه‌های مربوط به مسائل زنان و دختران و تغییرات رفتارهای فرهنگی مربوط به آن شرکت می‌کنم.» همچنین ملیندا از سال 2015 موسسه خیریه خود را با عنوان  Pivotal Ventures تاسیس کرده است. 

نداشتن زمان کافی

در واقع گاتمن معتقد است امکان دارد کار در بنیاد در روند جدایی بیل گیتس از همسرش مؤثر بوده باشد. ممکن است فقط به اندازه نیازهای یک زوج متاهل وقت کافی به یکدیگر اختصاص نداده باشند. جولی گاتمن می‌گوید: «درواقع آن‌ها شجاعت و منابع کافی برای مقابله با بزرگ‌ترین مشکلاتی که بشریت از آن‌ها رنج می‌برد را داشتند.» او اضافه می‌کند که حتماً سخت است همسر خود را نسبت به مشکلات گسترده‌ای در سطح جهانی مانند فقر و بیماری در اولویت قرار دهید. «چطور می‌خواهید فقط برای اینکه خود و همسرتان را در اولویت قرار دهید از تلاش برای حل این مشکلات بی‌پایان اجتناب کنید؟ میدانید سخنرانی برای رهبر هند مهم‌تر از سر قرار رفتن است. همین ممکن است آن‌ها را از هم جدا کرده باشد.»

خیانت یکی از دلایل اصلی طلاق

به گفته درمانگرها یکی از دلایلی که زوج‌هایی که در این سطح قرار دارند از هم جدا می‌شوند خیانت یکی از زوجین است. در اخبار مربوط به جدایی بیل گیتس از همسرش هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است اما نیروهایی که منجر به ایجاد رابطه نامشروع می‌شوند می‌توانند باعث فروپاشی رابطه زناشویی شوند، یکی از این نیروها عدم وجود اشتیاق در رابطه است.
ایان کرنر نویسنده «درباره آخرین باری که رابطه جنسی داشتی برایم حرف بزن» می‌گوید: «من با زوج‌های زیادی کار کردم که رابطه جنسی موفقی نداشتند یا آن‌قدر با هم رابطه برقرار نکرده بودند که به نظر می‌رسید هیچ‌وقت نمی‌توانند دوباره این کار را انجام دهند. ما مشتاق لمس شدن و صمیمیت هستیم، ما به دنبال یک درخشش عاشقانه در چشمان شریک زندگی خود می‌گردیم زیرا به این صورت احساس امنیت می‌کنیم و این احساس به ما دست می‌دهد که کسی مراقب ما است.» با وجود اینکه هیچ مدرکی در مورد خیانت کردن زوج گیتس وجود ندارد ایان می‌گوید: «تعجب نمی‌کنم اگر یکی یا هر دو آن‌ها فورا با فرد جدیدی رابطه برقرار کنند.» 

Bill_and_Melinda_Gates

بیانیه کافی بود

سایر کارشناس‌ها معتقدند به جز بیانیه‌ای که توسط زوج گیتس اعلام شد به توضیح دیگری نیاز نداریم. دفنی دا مارنف (Daphne de Marneffe) درمانگر و نویسنده کتاب «The Rough Patch » می‌گوید تحت تأثیر «تصمیم طلاق زوج‌هایی قرار گرفته است که در اواسط یا نسبتا اواخر زندگی مشترک خود قرار دارند» این  عبارتی است که خودشان استفاده می‌کنند.
دا مارنف می‌گوید: «زمانی که خبر جدایی بیل گیتس از همسرش منتشر شد آن‌ها اعلام کردند (ما معتقدیم دیگر نمی‌توانیم به عنوان یک زوج در کنار هم رشد کنیم) این بیانیه به این معنی است که آن‌ها دیگر امیدی به رسیدن دوباره به هماهنگی، لذت با هم بودن و صمیمیت عاطفی ندارند. او احتمال اینکه این طلاق به سبک بحران اواسط زندگی و عجولانه صورت گرفته باشد را رد می‌کند و می‌گوید ممکن است این طلاق نتیجه خوبی داشته باشد و باعث شود آن‌ها خوشحال‌تر شوند. «حداقل بر اساس بیانیه آن‌ها به نظر می‌رسد زوج گیتس واقعاً تلاش خود را کرده‌اند. فکر می‌کنم زمانی که مردم تلاش می‌کنند، فکر می‌کنند و کار می‌کنند و باز هم نمی‌توانند باعث بهبود شرایط شوند بهتر است با آن کنار بیایند.» 

جمع‌بندی

اکثر ازدواج‌ها بیشتر شبیه به مازراتی هستند تا مزدا. این ازدواج‌ها می‌توانند هیجان‌انگیز باشند اما به تغییرات زیادی نیاز دارند و هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد هر روزی که این زوج‌ها با هم می‌گذرانند خوب از آب دربیاید. دیگر چیزی به عنوان قدرتمندترین زوج نیکوکار جهان وجود ندارد اما افرادی که ظاهر شده‌اند ممکن است نسبت به آن زوج سروصدای بیشتری ایجاد کنند. 

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۵.۰۰ از ۵

تعداد رای ها: ۲

Loading...
نویسنده مقاله: BELINDA LUSCOMBE

نویسنده مقاله: BELINDA LUSCOMBE

بلیندا لوسکومب

Luscombe از نویسنده های پر کار نشریه تایم است. او همچنین نویسنده کتاب ازدواج: "هنر و دانش ماندن در کنار یکدیگر" است.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: