صفحه نخست < مجله ها < The Atlantic < وقت خود را صرف کارهایی نکنید که از آن‌ها نفرت دارید

وقت خود را صرف کارهایی نکنید که از آن‌ها نفرت دارید

22 دی 1400 | The Atlantic, سبک زندگی

© برگرفته از وبسایت The Atlantic، نویسنده Arthur C. Brooks، منتشر شده در 29 آوریل 2021
میزان پیچیدگی مطلب: متعادل
زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه
ارزش زمان

بخشی از متن

یک روز بعد از ظهر که به دنبال بهانه‌ای برای انجام ندادن کارم بودم کتاب «والدن» از هنری دیوید ثورو (Henry David Thoreau) را برداشتم. مشخص شد انتخاب خوبی بوده چون ثورو در مورد اتلاف وقت حرف‌های خوبی برای گفتن داشت. او در کتاب والدن نوشته است زمان یک چیز قیمتی است که من به آن میگویم "زندگی" و این قیمت باید فورا یا در دراز مدت پرداخت شود.»

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

کارهای وقت تلف کن را چطور تشخیص دهیم؟

منظور ثورو این نیست که ما فقط باید کار کنیم و سرگرمی نداشته باشیم، او یکی از برجسته‌ترین منتقدان این شیوه زندگی در تاریخ بود. در عوض او معتقد است ما زمان زیادی از زندگی خود را صرف کارهای وقت تلف کن و چیزهایی می‌کنیم که برای ما ارزشی ندارند. ما بدون اینکه درباره آن فکر کنیم به شکل قابل توجهی در آزمایش “تحلیل هزینه-فایده کیهانی” شکست می‌خوریم، آزمایشی که نه با معیار پول بلکه با چیزی که بیشترین اهمیت را دارد یعنی زمان سنجیده می‌شود. 

رد کردن این صحبت سخت است. بسیاری از سرگرمی‌هایی که ما بخش اعظم زندگی خود را صرف آن‌ها می‌کنیم در لحظه خوب هستند اما زمانی که موفق می‌شویم آن سرگرمی‌ها را کنار بگذاریم برای ما اضطراب و پشیمانی به همراه دارند. بر اساس آمارِ Nielsen، به طور متوسط آمریکایی‌ها در سه ماهه اول سال 2020 سه ساعت و 43 دقیقه از روز خود را صرف تماشای تلویزیون کردند. این زمان زیادی است اما هنوز هم کمتر از 3 ساعت و 46 دقیقه‌ای است که مردم صرف خیره شدن به تلفن‌های هوشمند خود کرده‌اند. 

چه کارهایی وقت ما را تلف می‌کنند؟

من نمی‌خواهم بگوییم فعالیت‌های غیر از کار لزوماً کارهای وقت تلف کن هستند؛ درواقع کاملاً برعکس شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد زمانی که صرف رویاپردازی و لذت بردن از فعالیت‌های غیر کاری می‌شود علاوه بر ایجاد شادی منجر به عملکرد بهتر در محل کار و خلاقیت بیشتر می‌شود.

 فقط دو راه برای اتلاف واقعی زمان وجود دارد: وقتی خودتان را درگیر چیزی می‌کنید که باعث درگیری بیشتر شما در فعالیت‌های مولد یا اصلاحی می‌شود و زمانی که عمداً درگیر کاری می‌شوید که اصلاً به آن علاقه‌ای ندارید. این مثال‌های تلف کردن زمان می‌توانند منبع اضطراب و پشیمانی باشند اما درواقع این موارد منابع ارزشمندی هستند: اگر برای جلوگیری از هدر دادن زمانی که در اختیار داریم تمرین کنیم یک مخزن جدید از زمان کشف خواهیم کرد که می‌توانیم از آن به شکل مؤثرتر و شادی‌بخش‌تری استفاده کنیم. 

ساعتهای خراب

عکاس: heather Zabriskie/ منبع unsplash

 

کارهای وقت تلف کن: درک ارزش زمان

برای همه ما پیش آمده که زمان خود را به قیمت از دست دادن یک چیز ارزشمندتر، صرف چیز دیگری کرده‌ایم و بعداً به خاطر این کار خودمان را سرزنش کرده‌ایم. من یک بار تا ساعت 3 صبح بیدار ماندم و فیلم «هاوارد اردکه» را تماشا کردم (که از نظر منتقدان به عنوان یکی از بدترین فیلم‌های تاریخ در نظر گرفته می‌شود) صبح روز بعد من یک مصاحبه مهم داشتم. (برای اینکه عمق فاجعه را نشان دهم باید بگویم که هنوز هم داستان فیلم را به خاطر دارم.) 

من آن موقع درگیر یکی از کارهای وقت تلف کن شدم چون هزینه فرصت تماشای فیلم را دست‌کم گرفته بودم، درواقع باید بگویم ارزش کارهای دیگری که می‌توانستم به جای تماشای آن فیلم انجام دهم (مثل خوابیدن) را دقیق اندازه‌گیری نکرده بودم.

 اگر ما انسان‌ها موجوداتی کاملاً منطقی بودیم می‌توانستیم هزینه و فایده همه فعالیت‌ها را به شکلی محاسبه کنیم که امکان خودداری از چنین اشتباهاتی وجود داشته باشد یا حداقل دیگر دوباره آن‌ها را تکرار نمی‌کردیم. اما بسیاری از مردم با شناختی که از زندگی خود دارند می‌دانند همه چیز به این ترتیب پیش نمی‌رود. حتی کارشناس‌ها  در این مورد دچار مشکل می‌شوند. در پژوهش انجام گرفته بر روی اقتصاددان‌های حرفه‌ای حدود 80 درصد از شرکت‌کنندگان در تخمین صحیح هزینه فرصت‌ها شکست خوردند.

چرا در محاسبه هزینه فرصت شکست می‌خوریم؟

این خطاها به این دلیل رخ می‌دهند که کودک نوپای بلهوسی که در مغز ما نشسته است هیچ تصوری از فردا ندارد و بدون برنامه قبلی بر عملکرد اجرایی ما مسلط شده است. این باعث می‌شود ما ارزش یک لذت کوچک کوتاه مدت مانند کارهای وقت تلف کن را بیش از حد برآورد کنیم و ارزش رفاه بلند مدت خود را دست‌کم بگیریم. نتیجه‌ای که حاصل می‌شود ممکن است کاملاً پیش پا افتاده باشد مانند 10 دقیقه بیشتر انگری برد بازی کردن یا در موارد جدی‌تر مثل یک روز بیشتر سیگار کشیدن که منجر به هر روز سیگار کشیدن می‌شود. 

من فقط زمانی متوجه شدم تا چه حد از «هاوارد اردکه» متنفرم که فیلم تمام شده بود اما ما انسان‌ها به شکل گیج‌کننده‌ای زمان زیادی را صرف کارهایی می‌کنیم که میدانیم از آن‌ها متنفر هستیم و نمی‌خواهیم آن کارها را انجام دهیم.

 برای مثال گوشی‌های هوشمند را در نظر بگیرید. این گوشی‌ها به عنوان یک ابزار مناسب و مفید هستند. اما با وجود مزایای این دستگاه‌ها در نظرسنجی که در سال 2015 انجام شد یک نفر از هر سه نفری که گوشی هوشمند داشتند گفتند که این وسایل بیش از اینکه منبع «آزادی» باشند مانند یک «افسار» می‌مانند. این افسار پیامدهای جدی به دنبال دارد. روانشناس‌ها استفاده بیش از حد از تلفن‌های هوشمند را نتیجه «اعتیاد به دنیای دیجیتال» می‌دانند که می‌تواند منجر به تنهایی، اضطراب و افسردگی شود. 

عکاس: Camilo jimenez/ منبع unsplash

 

چرا زمان خود را صرف کارهای وقت تلف کن می‌کنیم؟

پس چرا هنوز هم میلیون‌ها نفر تسلیم این افسار و سایر کارهای وقت تلف کن می‌شوند؟ درست مانند هر اعتیاد دیگری استفاده زیاد از تلفن همراه با تحریک “سیستم پاداش مغز” ما را به خود جذب می‌کند. این به ما لذتی فوری اما کوتاه مدت می‌دهد که خیلی سریع از بین می‌رود و ما درحالی‌که مشتاق یک بار استفاده دیگر از گوشی هستیم از کار خود پشیمان می‌شویم. حتی اگر استفاده از تلفن‌های همراه تا حد اعتیاد افزایش پیدا نکند، هرگونه اتلاف وقت اجباری که در دراز مدت منجر به خوشحالی ما نشود (فرقی ندارد ویدیوهای افراد مختلف باشد یا ویدیوهای گربه‌ها) می‌تواند به همان شکل اعتیاد به سلامتی ما آسیب بزند. 

نباید هدف ما این باشد که برای رسیدن به خوشحالی و خوشبختی تمام ثانیه‌های حواس‌پرتی و اوقات فراغت را از روزهای خود دور کنیم. در عوض باید روزهای خود را با توجه به اولویت‌های خود مدیریت کنیم، پس باید کارهای وقت تلف کنی که دوست داریم را از آن‌هایی که دوست نداریم جدا کنیم و کارهایی که دوست نداریم را کنار بگذاریم. در ادامه دو روش برای شروع این کار ارائه داده‌ایم.

 • برای زمان استراحت خود برنامه‌ریزی کنید

بهترین راه‌حل برای مشکل هزینه فرصت این است که تصمیمات مربوط به استفاده از زمان را به لحظه‌ای که می‌خواهیم یک کار را شروع کنیم واگذار نکنیم، زیرا در این لحظات ممکن است تصمیم‌گیری ما به خاطر تمایلی که به راحتی‌های کوتاه مدت داریم (به ویژه وقتی ساعت 1 شب است و احتمال پخش هاوارد اردکه وجود دارد) تحریف شود. نویسنده کال نیوپورت (Cal Newport) در کتاب «کار عمیق» یک استراتژی بهره‌وری به نام “انسداد زمان” پیشنهاد می‌دهد که شامل تصمیم‌گیری قبلی در مورد نحوه استفاده از زمان و رعایت برنامه‌ریزی است.  

استراتژی انسداد زمان محدود به کار نمی‌شود. کار و زندگی بسیاری از افرادی که در طول همه‌گیری در خانه کار می‌کنند به شکل ناامیدکننده‌ای با هم ترکیب شده‌اند زیرا یک فشار خارجی برای برنامه ریزی زمانی، توسط یک مدیر در محل کار رسمی به آن‌ها تحمیل نشده است. از نظر من برای حل این مشکل باید همه چیز از جمله سرگرمی‌ها، اوقات فراغت و حتی رویا پردازی را مسدود کنید. برای مثال ممکن است در برنامه خود برای ساعت 1:30 تا 2 بعد از ظهر فردا بنویسید «طفره رفتن». ازآنجایی‌که “طفره رفتن از کار” دیگر یک مهمان ناخوانده در برنامه زمانی شما نیست نمی‌تواند ریتم شما را به هم بزند و شانس شما برای برگشتن سر کار در ساعت 2 بعد از ظهر به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

 • برای عادت‌های بد خود ارزش مادی تعیین کنید

در سال 2012 دو دانشمند مدیریت در دانشگاه تورنتو یک مجموعه آزمایش در مورد کارهای وقت تلف کن انجام دادند و در آن از شرکت‌کنندگان درخواست کردند درآمد خود را بر اساس حقوق ساعتی در نظر بگیرند و برای زمانی که صرف فعالیت‌های تفریحی می‌کنند هم ارزش پولی تعیین کنند. برای مثال از شرکت‌کنندگان درخواست شد از دستمزد زمانی (غیر کاری) که در اینترنت می‌گذرانند چشم‌پوشی کنند. این نوع فکرها باعث شد شادی افراد از انجام فعالیت‌های تفریحی کاهش پیدا کند.  

ارزش مادی زمان

عکاس: brooke Campbell/ منبع unsplash

پژوهشگران این موضوع را پیامد منفی تعیین ارزش مادی برای اوقات فراغت می‌دانند اما چنین روشی می‌تواند برای منصرف کردن ما از انجام دادن سرگرمی‌های اعتیادآوری که از آن‌ها خوشمان نمی‌آید خیلی ارزشمند باشد. برای مثال فرض کنید متوجه می‌شوید بیش از حد در رسانه‌های اجتماعی وقت می‌گذرانید و پژوهش‌ها هم به وضوح نشان داده‌اند که استفاده بیش از حد از رسانه‌های اجتماعی به ویژه در افراد جوان باعث کاهش شادی می‌شود. اگر به اندازه متوسط استفاده از رسانه‌های اجتماعی در آمریکا (حدود 142 دقیقه در روز) از این رسانه‌ها استفاده می‌کنید و متوسط حقوق ساعتی (حدود 29.92 دلار) دریافت می‌کنید شما عملاً 72 دلار از زمان خود را در روز صرف این فعالیت می‌کنید. 

در ابتدای هر روز حقوق ساعتی خود را به خاطر بسپارید و این عادت را برای خودتان ایجاد کنید که هر زمان می‌خواهید کارهای وقت تلف کن را شروع کنید که معمولاً زمان شما را می‌بلعند این موضوع را به خودتان یادآوری کنید. با این کار به احتمال زیاد می‌توانید تصمیمی بر اساس هزینه-فرصت بگیرید و از رسانه‌های اجتماعی برای کسب اطلاع سریع از زندگی دوستانتان یا بررسی سریع اخبار استفاده کنید و دیگر سیستم پاداش مغز خود را با یک ساعت گردش بیهوده در رسانه‌های اجتماعی تغذیه نکنید. 

کارهای وقت تلف کن: جمع‌بندی

در کتاب “والدن” متن جذابی وجود دارد که در آن ثورو، زمان را با یک جریان مقایسه می‌کند. او نوشته است: «زمان جریان آبی است که من در آن ماهیگیری می‌کنم. من از آن می‌نوشم اما زمانی که این کار را می‌کنم کف ماسه‌ای آن را می‌بینم و متوجه می‌شوم که تا چه حد کم عمق است. جریان نازک زمان از بین می‌رود اما ابدیت باقی می‌ماند.» ماهیگیری در رودخانه زمان (حتی بدون اینکه چیزی صید کنید) وقت تلف کردن نیست. این می‌تواند یک نوع تفریح خاص باشد

مشکل اینجاست که در زمانی که باید شکار کنید ماهیگیری می‌کنید و یا اگر طعمه زدن را ترجیح می‌دهید با مگس مصنوعی ماهیگیری می‌کنید. در مورد همه سرگرمی‌ها این موضوع صادق است، حتی در مورد خواندن کتاب والدن. من متوجه شدم “والدن” کتابی دوست داشتنی  پر از بینش است. اما یک جایی دیگر باید کتاب را کنار بگذارید و سر کارتان برگردید.

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۲.۰۰ از ۵

تعداد رای ها: ۱

Loading...
نویسنده مقاله: Arthur C. Brooks

نویسنده مقاله: Arthur C. Brooks

آرتور سی بروکس

آرتور سی بروکس، نویسنده مهمان در مجله آتلانتیک است.
او استاد "تمرین مدیریت" در دانشگاه بیزینس هاروارد و همچنین مجری مجموعه پادکست چگونه زندگی شاد بسازیم است.
کتاب "از قدرت تا قدرت: یافتن موفقیت، شادی و هدف عمیق در نیمه دوم زندگی" را نوشته است.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۲ دیدگاه ها

 1. دانشیار

  ترجمه روان نیست، برخی جملات نامفهوم اند

  پاسخ
 2. Hesam Samarghandi

  ممنون از نظرتون، حتما روی موضوع ترجمه بیشتر کار می کنیم

  پاسخ

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: