صفحه نخست < مجله ها < The New Yorker < بهترین بازیهای ویدئویی سال 2021

بهترین بازیهای ویدئویی سال 2021

10 دی 1400 | The New Yorker, فرهنگ و هنر

© برگرفته از The New Yorker ، نویسنده Simon Parkin، دسامبر 2021
میزان پیچیدگی مطلب: متعادل
زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه
Deathloop

بخشی از متن

سال 2021 را میتوان سال رسوایی های بزرگ برای شرکتهای بزرگ در زمینه تولید بازیهای ویدیویی و سال شکوفایی برای شرکتهای کوچک نامید. در میان این بازیها گزینه های بسیاری با محتوای اکشن، هیجان انگیز، ماجراجویی، رمانتیک و آرامش بخش وجود دارد. با نگاهی به لیست بهترین بازیهای ویدیویی در سال 2021 که در این مطلب آمده است، حتما گزینه محبوب خود را پیدا می کنید.

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

در جهان بازیهای ویدئویی، سالی که گذشت بازیهای کمی به بازار آمدند، اما اخبار و حواشی زیادی حول شرکتهای بزرگ سازنده بازی های ویدیویی منتشر شد. در ماه ژوئیه، دانشکده اشتغال دانشگاه کالیفرنیا دادخواستی علیه اکتیویژن بلیزارد (Activision Blizzard)، ناشر آمریکایی سری بازیهای  Call of Duty، ثبت کرد. 

در این دادخواست ادعا شده بود که کارمندان زن در این مجموعه تحت تبعیض جنسی و آزارهای جنسی محیط کار قرار دارند. سپس، در ماه نوامبر، تحقیقاتی که توسط وال استریت ژورنال انجام شد، نشان داد که مدیر اجرایی (C.E.O) اکتیویژن، بابی کوتیک (Bobby Kotick)، نه تنها از مساله تجاوز جنسی آگاه بوده، بلکه آن را از هیئت مدیره شرکت نیز مخفی کرده است. 

وال استریت ژورنال در این گزارش ادعا کرده است که شخص کوتیک موضوع شکایت بوده است. او در یک پیغام صوتی دستیار سابقش را تهدید به قتل کرده است. اعتصاب موقتی کارکنان به اعتصابی نامحدود تبدیل شد. اما هیئت مدیره به حمایت از کوتیک ادامه داد؛ زیرا در صورت اخراج کوتیک، بایستی حقوق و مزایای دویست و پنجاه میلیون دلاری باید به او پرداخت میشد.

مساله اکتیویژن، یک مورد غیر معمول نیست. به دنبال این مورد یک سری تحقیق بر روی اتحادیه های کارگران یوبی سافت (Ubisoft)، در سنگاپور انجام شد. گزارش هایی از آزار و اذیت جنسی، تبعیض نژادی در پرداخت حقوق و سوء استفاده از قدرت توسط مدیران وجود داشت. 

در ماه ژانویه، مدیر اجرایی شرکت Riot Games ناشر بازی لیگِ افسانه ها (League of Legends)، به ایجاد یک “محیط کار متخاصم” متهم شد. دلیل آن داشتن گفتار و رفتارهای جنسی نسبت به کارکنان بود. در ماه مارس، هیئت مدیره این شرکت با اعلام عدم وجود شواهدی مبنی بر وجود رفتار آزار دهنده جنسی، این اتهام را رد کرد. 

تکرار چنین حوادثی این سوال قدیمی را برای ما دوباره مطرح میکند که آیا باید هنرمند را مجزا از هنرش در نظر بگیریم؟ در صنعت بازیهای ویدئویی، که هنر موجود در آن معمولا توسط تعداد زیادی از توسعه دهندگان نرم افزار ساخته شده، این سوال یک فرم جمعی مطرح میشود: آیا میتوان یک بازی ویدیویی را از شرایط فرهنگیِ محیطی که در آن ساخته شده، مجزا کرد؟  آیا سوء استفاده از قدرت بخشی از فرهنگ بازی نیست؟ و چگونه مشترکین این بازی میتوانند از بازی حمایت کنند، بدون اینکه بر فرهنگ نادرست حاکم بر محیط شرکت مهر تایید بزنند؟

این مسائل همانند سایه ای در صنعت گیم وجود دارد. درحالیکه در دوران همه گیری کرونا و خانه نشینی مردم در شرایط قرنطینه، بازیهای ویدیویی رشد چشمگیری داشته اند؛ بیشتر شرکتهای چند ملیتی با چالشهای بسیاری مواجه شده اند. انتشار نسخه جدید بازیهای پرمخاطب به دلیل کمبود بودجه به تاخیر افتاد. 

در این میان بازیهای کوچکتر و مستقل این شرایط را بهتر مدیریت کردند. در هر حال سال گذشته با وجود افت و خیزهای فراوان برای سازندگان بازیهای ویدیویی، آثار ارزشمند و پرمخاطبی نیز منتشر شد. در ادامه بهترین بازیهای ویدیویی سال 2021 را به شما معرفی میکنیم. 

بهترین بازیهای ویدیویی در سال 2021

Radiohead: Kid A Mnesia Exhibition

Radiohead: Kid A Mnesia Exhibition 

پلتفرم: PC, PlayStation 5

شروع بازی، جشنی برای انتشار دوباره آلبوم های کلاسیک Kid A  و  Amnesiac از “ردیوهد” است. هنگامی که میخواهید وارد موزه مجازی، محل برگزاری جشن شوید، با نوشته ای روی درب مواجه می شوید: “این یک بازی نیست.” شاید از خودتان بپرسید این دیگر چه معنی میدهد؟ مگر قرار نبود یک بازی ویدیویی سرگرم کننده باشد! یا شاید صرفا یک شوخی برای شروع بازی است! به هر روی شما وارد این موزه، یک کلیسای جامع بروتالیسم(به نوعی از طراحی ساختمان های غول پیکر که اغلب از سیمان ساخته می شوند گفته می شود) می شوید. 

کلیسا پر از دالان دوران بیزانس، اتاق های باشکوه، تلویزیون های کاتدی و فرش هایی از جنس کتاب های ادبی است که در نورهای لرزان و سایه روشن دیده میشوند. مردان عجیب و غریب در کنار شما سرگردان هستند و موسیقی بر اساس حرکات شما نواخته میشود. 

هیچگونه اطلاعی برای تکمیل یک وظیفه یا جمع کردن امتیاز به شما داده نشده است. این تدبیر جالب، موجب شده که با کنجکاوی به اکتشاف در فضا بپردازید و به صداهای اطرافتان به خوبی گوش بدهید. به عبارت دیگر، برخلاف جمله نوشته شده روی در، این یک بازی است!

Unpacking

Unpacking 

پلتفرم: Nintendo Switch, PC, Xbox

Unpacking یک بازی در مورد چیزهایی است که انتخاب میکنیم با خود به همراه داشته باشیم مانند خاطرات، وسایل و تجربیات- و چگونه از آنها برای تغییر دادن شرایط موجود در زندگیمان استفاده می کنیم. بازی به شکل باز کردن جعبه های مقوایی در لحظات مختلف زندگی شخصیت داستان پیش میرود. در هر یک از این لحظات، شرایط سخت و طاقت فرسایی وجود دارد که با غلبه بر آنها نوری مسیر را روشن میکند. 

ابتدا عروسک های پولیشی، اسباب بازی ها و مداد شمعی های او را باید در اتاق خواب دوران کودکی اش مرتب کنید. در فصل بعد، بایستی تلاش کنید تا کامپیوتر غول پیکر را در زیر میز او در خوابگاه کالج جا بدهید. هنگامی که با مرد ثروتمندی هم خانه می شوید، باید جایی برای قرار دادن کفش های خود در میان وسایل با دقت چیده شده او، پیدا کنید. 

آیا او فضای کافی برای آمدن شما و وسایلتان به زندگیش دارد؟ این بازی نشان می دهد که چگونه در دراز مدت، وسایل ما به ما احساس تعلق میدهند و به جزیی از زندگی ما تبدیل میشوند. همچنین می بینیم که با گذر از مقاطعی در زندگی، همان وسایل ارزشمند، چگونه از چشممان می افتند. داستانی از تطبیق یافتن با شرایط زندگی در گذر زمان که به شیوه ای زیبا و غیر سنتی بیان شده است.

Overboard

Overboard

پلتفرم: iOS, Nintendo Switch, PC

بازی با یک قتل آغاز میشود. در یک شب مهتابی روشن، روی یک کشتی کروز که عازم نیویورک است، مردی از نرده بالا عرشه سرنگون میشود و در دریا فرو می افتد. هدف شما، به عنوان همسر و قاتل مرد، این است که به عنوان یک زن آزاد، بدون هیچ اتهامی در مقصد، از کشتی پیاده شوید، در حالیکه چک بیمه عمر با مبلغ قابل توجهی در پست الکترونیکی شما وجود دارد. ایده آل است، نه؟! 

هر مکالمه و رفتار شما حرکتی رو به جلو است. اگر رفتاری حساب شده داشته باشید، برد با شماست و اتهام قتل همسرتان بر گردن دیگری می افتد. Overboard  بازی پیچیدهای است! متنی با گره های فراوان و ماجراجویی زیاد که شما را با خود میکشد. موفقیت شما در این بازی در گرو ایمان شما به تصویری است که از خود می سازید. 

اگر در بازی شکست خوردید، نگران نباشید. حال اطلاعات با ارزشی در اختیار دارید که در تلاش بعدی میتوانید از آن در راه پیروزی بهره ببرید. یک شانس شیطانی دیگر برای فرار از اتهام قتل!

wildermyth

Wildermyth

پلتفرم: Mac, PC

بازی Wildermyth شاید در ابتدا به شکل یک داستان کلیشه ای باشد، اما بتدریج روند داستان به گونه ای غیرمنتظره تغییر میکند. داستان اینگونه آغاز میشود که گروهی از جنگجویان جوان در مقابل یورش گروهی از مغولان به دهکده شان مقاومت می کنند. اما این بازی روایتی غیرمعمول دارد تا داستان را شما از نو روایت کنید. جنگها بر روی نقشه های شطرنجی برگزار میشود، جایی که پیروزی تیم شما موجب تقویت یکایک شخصیتها به روشی نوین میشود. 

هر تصمیم ظاهرا ناخوشایند نیز به روایت شخصی هر یک از اعضا، کمکی منحصر به فرد میکند. همانطور که در بازی پیشرفت میکند، هم تیمی های محبوب و دوست داشتنی شما پیر شده، میمیرند و به خاک سپرده میشوند و فرزندانشان جا پای آنها میگذارند. در پایان بازی، این داستان به یک درام هومری تبدیل میشود.

lake

Lake 

پلتفرم: PC, PlayStation 4, Xbox

در بازی Lake یا دریاچه، شما به عنوان مردیت ویس (Meredith Weiss) فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر از دانشگاه M.I.T بازی میکنید. مردیت ویس پس از مدتها به خانه دوران کودکی خود در پراویدنس اوکس (Providence Oaks) باز میگردد. این شهر در لبه دریاچه واقع شده است. مردیت ویس در شهر دوران کودکی اش پستچی میشود تا از فضای فکری قبلی اش دور شود و برای مدتی تجدید قوا کند. 

او با علاقه زیادی نامه ها و بسته ها را به مردم شهر تحویل میدهد و در حین این کار با مردم و اتفاقات روزانه زندگی آنها آشنا میشود. تغییر در حرفه و محل زندگی یک ریتم آهسته تر به زندگی مریدت میدهد. شما مسئول تنظیم سرعت زندگی مردیت هستید. احساس خستگی اولیه در پیاده روی آرام مردیت، یا ناتوانی در کنترل کامیون خود به مرور از بین می رود. 

زیرا شما شروع به یادگیری نام جاده ها، لذت بردن از تماشای درختان کاج و ذوق کردن از صدای افتادن نامه در صندوق پستی مردم شهر میکنید. داشتن روتین آرام و سالم به مردیت اجازه میدهد تا بار دیگر احساس کند که با دیگر مردم در ارتباط است و روابط دوستانه و عاشقانه محکمی دارد.

 Genesis Noir

 Genesis Noir

پلتفرم: Mac, Nintendo Switch, PC, Xbox

شما در بازی Genesis Noir به عنوان یک شخصیت به نام هیچکس ” No Man ” بازی میکنید. کسی که به دنبال یافتن چگونگی قتل معشوقه اش Miss Mass  خواننده کلوب شبانه است. The Big Bang  یا انفجار بزرگ، در این مورد نه تنها به معنی شروع جهان است بلکه گلوله ای است که Miss Mass را کشته است. بازی Genesis Noir سوالات بنیادینی را مطرح میکند: جهان در ابتدا چگونه بوده؟ چگونه است و در آینده چگونه خواهد بود؟ نقش شما در این توالی پیدرپی مانند رویا است. 

با پلانکتون اولیه در آب شنا میکنید و با ذرات شتاب دهنده حرکت میکنید. دنیا میچرخد و شما در کنار آن هستید و تمام تغییرات را درک میکنید. تمامی این‌ها از صحنه های جذاب و چرخش داستان در بازی است. شما در این بازی سفر میکنید و موفقیت شما به قدرت تفسیرتان از وقایع بستگی دارد و مهارت نقش چندانی در این میان ندارد!

Deathloop

Deathloop 

پلتفرم: PlayStation 5

بازی Deathloop یکی از بازیهای شاخص و محبوب در سال گذشته و یکی از خلاقانه ترین بازیها در دهه اخیر بوده است. شما به عنوان فردی به نام COLT بازی میکنید. قاتلی که مجبور است یک روز را در جزیره ای که توسط عده ای شرور اداره میشود، بارها و بارها زندگی کند. برای شکستن چرخه، شما باید تمام هشت آنتاگونیست را قبل از نیمه شب بکشید. برای کشتن این گروه نیاز به جمع آوری اطلاعات در هر حلقه دارید. درباره شیوه زندگی، خانه، روال روزانه و سلاح هایی که هر یک از آنها به کار میبرند اطلاعات جمع کنید. هر گونه بی دقتی ممکن است باعث به وجود آمدن حوادث مرگباری شود و طرح کلی شما برای پیروزی در بازی را از بین ببرد. ظرافت ساختاری بازی با دنیای تحسین برانگیزی که در آن قرار دارید مطابقت کامل دارد. علیرغم پیچیدگی بازی، جذابیتهای ظاهری آن شما را به سمت خود میکشاند.

Dorfromantik

Dorfromantik

پلتفرم: PC 

Dorfromantik یک بازی برنامه ریزی شهری با ریتمی آرام است. این بازی توسط چهار دانش آموز از برلین نوشته شده است. شما با یک جعبه از کاشی های شش ضلعی بازی را شروع میکنید. هر یک از قطعه ها بخشی از مناظری مانند: گروهی از خانه ها، یک تکه از جنگل، مسیر منحنی رودخانه یا راه آهن را نشان می دهد.

همانطور که شما کاشی ها را کنار هم قرار می دهید و ترتیبی بین آنها برقرار میکنید، نقشه شما گسترش پیدا میکند. گوشه های مختلف کاشی ها را با هم تطبیق دهید، بدین ترتیب می توانید چند درخت را تبدیل به جنگل، یک دریاچه کوچک را تبدیل به دریا و یک دهکده را به شهری تبدیل کنید. هنگامی که کاشیها تمام شدند، میتوانید مأموریت هایی برای خود تعریف کنید: مثلا خط راه آهن را به اندازه شش کاشی گسترش دهید تا انبار کاشی شما دوباره پر شود. 

در کنار جذابیت های بصری، این بازی صلح آمیز با چشم اندازهای زیبا، احساس آرامشی عمیق به شما میدهد. هیچ عنصری از حکومت در این بازی وجود ندارد، بنابراین لازم نیست که دیدگاه های خلاقانه خود را برای طراحی شهر به تایید شورای شهر یا فرماندار برسانید. بازی کنید، خلق کنید و لذت ببرید!

Exo One

Exo One

پلتفرم: PC, Xbox

اگر امکان سفر فضایی راحت و بی دغدغه وجود داشت، چه میشد؟ اگر به جای سوخت های فسیلی و آلاینده میتوانستیم با نیروهای پاک و انرژی جنبشی در فضا مسافرت کنیم چه اتفاقی می افتاد؟ در Exo One، شما یک کشتی مرمرین در اختیار دارید که قادر است بر نیروی گرانش غلبه کند. با آن به پایین دره ها و بالای  تپه ها بروید. با نسیمی آرام پرواز کنید و دنیا را زیر پا بگذارید. 

مسافت های طولانی را در سکوتی کامل بپیمایید. توانایی غلبه بر نیروی گرانش موجب می شود تا کنترل کشتی کمی چالش برانگیز باشد، اما زیبایی مناظر پیش رو این سختیها را آسان میکند. مشاهده قله کوه ها در میان ابرها، جزر و مد دریا که قلعه ماسه ای را به تلی از شن تبدیل میکند، عبور از بیابانها و دریاها در سیارات دیگر، همگی حالتی از مراقبه به شما میدهد. این ویژگیها Exo One را به یکی از هیجان انگیزترین بازیهای سال تبدیل کرده است.

toem

Toem

پلتفرم: Mac, Nintendo Switch, PC, PlayStation 5

در سال 2021 بازیهایی که نقش اصلی آنها عکاس است، سردمدار بودند. در میان آنها Toem، مسلما یکی از بهترین ها است. مجموعه ای از ترکیب عناصر سافاری که همچون بازی Pokémon Snap  چالش هایی برای عکاسی از اشیاء یا رویدادهای خاص را به همراه دارد. این بازی دارای جذابیت قابل توجه، تصاویر سیاه و سفید و دوربینی با قابلیت هایی فراتر از عملکرد زوم است. لذت بردن از یک لحظه عکاسی در این بازی، یادآور این مساله است که در عکاسی، کیفیت موضوع همیشه از کیفیت سخت افزار (دوربین) بسیار مهمتر است.

The Artful Escape

The Artful Escape

پلتفرم: Mac, PC, Xbox

Francis Vendetti یک نوازنده گیتار هفده ساله است که زیر سایه شهرت عموی خود، یک نوازنده افسانه ای مانند باب دیلن، زندگی میکند. او برای تقلید از عمویش، آهنگ های قومی یهودی درباره درد و اشتیاق پرولتاریا را می نویسد. اما در قلبش یک نوازنده راک است. پس از اینکه غریبه ای او را در خانه اش می بیند و با او همدردی میکند، فرانسیس یک تور راک بین کهکشانی برگزار میکند. شما این تور را از راه دور هدایت می کنید. صدای نوازندگی گیتار سولوی او بسیار گوشنواز است. به غیر از بخش دوئت رقابتی عجیب و غریب (که در آن شما باید دکمه ها را فشار دهید)، این بازی یک فانتزی قدرتمند موسیقی است که در آن شما نمی توانید یک نوت اشتباه را بازی کنید. اما در هر حال این بازی یک داستان جذاب در مورد خودکفایی است که گاه لذت بخش و احمقانه و گاه عمیق و مفهومی است.

Returnal

Returnal

پلتفرم: PlayStation 5

چند سال پیش، یک شرکت توسعه دهنده فنلاندی به نام Housemarque ، یک پست در وبلاگ خود منتشر کرد و در آن از کاهش علاقه به بازیهای ویدیویی شرکتش گفت. این شرکت سپس با بازی Returnal  به بازار آمد و تلاش کرد با استفاده از طرح های کارکنان، در فرم مورد قبولِ بازار جهانی قرار بگیرد.  این آزمایش نتایج قابل قبولی گرفت: Returnal یک بازی پرهیجان و ماجراجویانه است. شما به عنوان یک خلبان روی یک سیاره بیگانه بازی می کنید. وظیفه شما از بین بردن منابع آنها و کشف رمز و رازهای تمدن باستانی آن است. نکته جالب قضیه اینجاست که درست همانند بازیهای Overboard!  و DeathLoop، شما در یک حلقه گیر کرده اید: اگر بمیرید، باید ماجراجویی را دوباره از نقطه آغازین شروع کنید، و این سیاره به طور اسرارآمیز غارهایش را دوباره باز آفرینی میکند. این بازی چالشی سخت اما بسیار جذاب است.

 

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۵.۰۰ از ۵

تعداد رای ها: ۳

Loading...
نویسنده مقاله: Simon Parkin

نویسنده مقاله: Simon Parkin

سیمون پارکین

سیمون پارکین یکی از نویسندگان مجله نیویورکر است. او برنده دو جایزه از انجمن روزنامه‌نگاران حرفه‌ای شده است و آثارش در «بهترین مطالعه غیر ضروری آمریکایی» به نمایش درآمده است. او نویسنده دو کتاب «مرگ با بازی ویدیویی: خطر، لذت و وسواس در خط مقدم مجازی» و «بازی پرندگان و گرگ‌ها» است و برای نشریات مختلف از جمله The Long Read از گاردین، تایمز و لندن آبزرور نوشته است.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: