صفحه نخست < مجله ها < TED Ideas < تاثیر حیوانات خانگی بر محیط زیست

تاثیر حیوانات خانگی بر محیط زیست

20 بهمن 1400 | TED Ideas, محیط زیست

© برگرفته از Ted Ideas، نویسنده Ceri Perkins، منتشر شده در 30 سپتامبر 2021
میزان پیچیدگی مطلب: روان
زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه
happy dog

بخشی از متن

همه می‌دانیم تولید گوشت صنعتی بزرگ‌ترین عامل جنگل‌زدایی در جهان است. اما در این میان نقش حیوانات خانگی دوست داشتنی ما چیست؟

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

تاثیر حیوانات بر محیط زیست: گازهای گلخانه ای

برای بررسی تاثیر حیوانات خانگی بر محیط زیست ابتدا بهتر است نگاهی به آمارها بیندازیم. فرآیند تولید گوشت صنعتی حدود 14.5 درصد از گازهای گلخانه‌ای ساخت انسان‌ را ایجاد می‌کند، این عدد بیشتر از مجموع انتشار گازهای گلخانه‌ای است که توسط وسایل حمل و نقل مختلف تولید می‌شود.

 افراد زیادی با دیدن این آمار نگران کننده تصمیم گرفتند مصرف گوشت خود را به صفر برسانند یا کاهش دهند. اما گوشتخواران کوچکی که در خانه‌های ما زندگی می‌کنند، یعنی حیوانات خانگی محبوب ما چه تاثیری بر روی این آلودگی‌ها دارند؟ 

بر اساس نتایج نظرسنجی ملی صاحبان حیوانات خانگی APPA در سال‌های 2020 تا 2021 فقط در ایالات متحده حداقل 70 درصد از خانواده‌ها از حیوانات خانگی که بیشتر آن‌ها سگ هستند نگه‌داری می‌کنند. آمار تخمینی نشان می‌دهد تعداد سگ‌های خانگی در امریکا 77 میلیون است و این عدد از زمان شروع شمارش انجمن پزشکی دامپزشکی آمریکا در سال 1982 تا به حال بالاترین آماری است که به دست آمده است و در سراسر جهان بیش از 470 میلیون سگ با خانواده‌های انسان زندگی می‌کنند.

 اثر پنجه محیطی

اما صاحبان سگ‌ها با دیدن بسته‌بندی مواد غذایی و کیسه‌های مدفوعی که روی هم انباشته می‌شوند کنجکاو هستند بدانند دوست پشمالوی آن‌ها بر روی کره زمین چه تاثیری دارد و در کل تاثیر حیوانات بر محیط زیست چه‌قدر است. در مورد اثر پنجه محیطی سگ ها چه اطلاعاتی داریم، آیا ممکن است کاری برای کاهش این اثر انجام دهیم؟

 تاثیر زیست محیطی سگ‌ها

بزرگ‌ترین تاثیری که سگ‌های همراه ما بر روی محیط زیست می‌گذارند از طریق  رژیم غذایی این حیوانات است. ارزش بازار جهانی غذای حیوانات خانگی در سال 2020 حدود 97 میلیارد دلار بود. بیش از یک سوم این غذا در ایالات متحده و سایر بازارهای بزرگ در کشورهای بریتانیا، فرانسه، برزیل، روسیه، آلمان و ژاپن خریداری شده است.

بر اساس گفته های گرگوری اوکین (Gregory Okin) محقق موسسه محیط‌زیست و پایایی UCLA در مورد تاثیر حیوانات بر محیط زیست، سگ‌ها و گربه‌های آمریکایی سالانه بیش از 200 پتاژول (واحد اندازه گیری میزان انرژی موجود در غذا) غذا می‌خورند، این تقریباً به اندازه غذای جمعیت انسانی فرانسه است. او می‌گوید: «ما در مورد حیواناتی صحبت می‌کنیم که مصرف غذای آن‌ها به دستور ملت‌ها است.»

میزان غذای مورد استفاده سگ‌ها

سگ‌های معمولی آمریکایی حدود 33 درصد از کالری مورد نیاز خود را با خوردن گوشت تامین می‌کنند. طبق محاسبات اوکین تقریبا یک چهارم کالری مصرف شده از گوشت در ایالات متحده مربوط به سگ‌ها و گربه‌ها است. یعنی رژیم غذایی آن‌ها شامل یک چهارم کل مصرف زمین، آب، سوخت فسیلی، کود، آفت‌کش‌ها و تولید آن گوشت می‌شود.

نتیجه مصرف بی‌رویه گوشت

نتیجه این مصرف زیاد این است که هر سال 64 میلیون تن گازهای گلخانه ای اضافی وارد اتمسفر می شود. این معادل گاز گلخانه‌ای است که از 13.6 میلیون خودرو در طول یک سال تولید می‌شود.

بهتر است به خاطر داشته باشید که آمارهای اوکین فقط نشان دهنده اثرات زیست محیطی پرورش حیوانات برای تولید گوشت است. آن‌ها هزینه‌های انرژی حمل و نقل، ذبح یا آماده کردن آن حیوانات برای تبدیل شدن به غذا را در نظر نمی‌گیرند، در صورتی که برای درک اثر تولید گوشت بر محیط زیست باید به این موارد هم توجه کنیم.

او می گوید: «پردازش غذای حیوانات خانگی سخت است.» گوشت و فرآورده‌های فرعی گوشتی معمولاً قبل از بسته‌بندی، قرار گرفتن در کامیون و ارسال به سراسر کشور از طریق استریلایز حرارت تحت فرایند اکستروژن قرار گرفته و عرضه می‌شوند. همه اینها به این معنی است که آمارهای اوکین فقط بخشی از مشکل را نشان می‌دهند.

 

تاثیر حیوانات بر محیط زیست: دفع زباله‌های سگ‌ها

البته چیزی که وارد می‌‌شود باید بیرون بیاید. اوکین متوجه شد سگ‌ها و گربه‌های آمریکایی به اندازه 90 میلیون بزرگسال آمریکایی مدفوع تولید می‌کنند. بیشتر مدفوع سگ‌ها و گربه‌ها به محل دفن زباله می‌رود و از نظر حجم زیادی که این زباله‌ها دارند می‌توانند رقیبی برای  کل زباله‌های تولید شده در ایالت ماساچوست باشند. هیچ کس تا به حال هزینه کربنی انتقال این همه مدفوع به آن‌جا را محاسبه نکرده است.

حتی اگر تاثیر حیوانات بر محیط زیست را نادیده بگیریم، مدفوع سگ حاوی عوامل بیماری‌زایی مانند باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌هایی است که می‌توانند بیماری را به مردم منتقل کنند و چندین سال در خاک باقی بمانند. این زوائد حاوی نیتروژن و فسفر است، اینها مواد مغذی هستند که وقتی در طول طوفان به دریاچه‌ها و رودخانه‌های مجاور می‌روند می‌توانند باعث رشد بی‌رویه جلبک‌ها شوند. جلبک‌های در حال رشد اکسیژن حیاتی آب را تخلیه می‌کنند و باعث خفگی و مرگ ماهی ها و سایر آبزیان می‌شوند.

dog

تاثیر حیوانات بر محیط زیست: پلاستیک‌ها

مورد بعدی زباله‌های پلاستیکی است.
اگر شما فرد با مسئولیتی هستید که  صاحب یک سگ است و مدفوع سگ خود را جمع آوری می‌کند، احتمالاً به صدها کیسه پلاستیکی که با نفت خام تولید می‌شوند نیاز پیدا خواهید کرد، اگر سگ شما دو بار در روز «کارش را درست انجام دهد» حداقل به 700 کیسه  پلاستیکی نیاز پیدا خواهید کرد. 

حتی جایگزین‌های «قابل تجزیه در محیط زیست» (biodegradable) هم به اندازه‌ای که لازم است تاثیرگذار نیستند. دلیلش هم این است که آن‌ها برای تجزیه در شرایط “کمپوست” خاص طراحی شده‌اند، نه در محل دفع زباله. اما کمپوست کردن ضایعات سگ در حیاط خلوت خانه کار دشوار و خطرناکی است و اکثر مراکز شهری زباله‌های حیوانات خانگی را نمی‌پذیرند. این‌طور که به نظر می‌آید این یک مخمصه تلخ است.

 اسباب بازی‌ سگ‌ها

از آنجایی که غذا و مدفوع دو واقعیت تغییر ناپذیری هستند که در زمان نگه‌داری از یک سگ باید با آن کنار بیایید، موارد دیگری هم به تاثیر حیوانات بر محیط زیست اضافه می‌شود.  اسباب‌بازی‌ها برای سلامت روحی و جسمی سگ‌ها مهم هستند، اما بسیاری از آن‌ها از پلاستیک ساخته می‌شوند یا حاوی عناصری هستند که بازیافت آن‌ها سخت است  و اغلب هم دوام کم و ضعیفی دارند.

هزینه‌ای که صاحبان انواع حیوانات خانگی در سال 2020 برای خرید تنقلات صرف کردند تقریباً یک سوم هزینه‌ای بود که برای خرید غذای معمولی خرج کردند. در سال گذشته حداقل نیمی از صاحبان سگ‌ها در ایالات متحده برای سگ‌های خود هدایای کریسمس و تولد خریدند. مورد بعدی لباس‌ها هستند. بیش از 40 درصد از صاحبان سگ‌ها اعتراف کرده‌اند که برای سگ‌هایشان لباس می‌خرند. همه این موارد اختیاری باید تولید، بسته‌بندی، حمل و نقل و در بسیاری از موارد درب منزل تحویل داده شوند.

dogs

آیا گزینه‌ای وجود دارد که برای سیاره ما بهتر باشد؟

روابط ما با حیوانات خانگی باعث غنی‌تر شدن زندگی در سطوح مختلف میشود. بنابراین،  کسی که عاشق سگ‌ها است و در عین حال دوستدار محیط زیست است در مورد تاثیر حیوانات بر محیط زیست باید چه کار کند؟

اوکین می‌گوید اول از همه باید غذای ارزان‌تر که دارای میزان گوشت کمتری است بخرید. او با اشاره به گرایش‌های اخیر مصرف‌کنندگان به غذاهای درجه یک ساخته شده از گوشت‌های درجه یک مخصوص انسان می‌گوید: «بسیاری از بازاریابی‌ها به این صورت است: «سگ شما یک گرگ است و باید مثل یک گرگ غذا بخورد!» او اضافه می‌کند که «او یک گرگ نیست. اجداد او گرگ بودند، اما سگ شما یک سگ است. 15000 سال است که سگ‌ها هم همراه ما تکامل پیدا کرده اند و حالا دیگر رژیم غذایی آنها خیلی شبیه به رژیم غذایی خود ما است.»

باید رژیم غذایی سگ خود را به صورت جزئی بهینه‌سازی‌ کنید، برای مثال باید مراقب باشید بیش از حد به سگ خود غذا ندهید و غذاهایی مانند مرغ یا ماهی‌های با منبع پایدار را برای تغذیه سگ خود انتخاب کنید و مالیات‌های زیست‌محیطی‌ بیشتری بر گوشت گاو یا بره وارد نکنید.

تاثیر حیوانات بر محیط زیست: غذای حیوانات

باید به این نکته توجه داشته باشید که سگ‌ها بهتر می‌توانند نشاسته را هضم کنند، تصور می‌شود این توانایی به سه ژن کلیدی مرتبط باشد: AMY2B، MGAM و SGLT1. گرگ‌ها، کایوت‌ها و شغال‌ها معمولاً فقط دو نسخه از AMY2B دارند، اما سگ‌های اهلی معمولاً حداقل پنج برابر این تعداد ژن‌ها را دارند و حتی برخی دارای ۲۲ نسخه از این ژن‌ها هستند.

با این وجود بهتر می‌توانیم تاثیر حیوانات بر محیط زیست را درک کنیم. در واقع گربه‌ها را به عنوان «گوشت‌خواران اجباری» در نظر می‌گیرند (یعنی رژیم غذایی آن‌ها به مواد مغذی نیاز دارد که فقط در گوشت حیوانات یافت می‌شوند) اما سگ‌های مدرن به شکلی همه‌چیزخوار هستند که غذاهایی از جمله منابع پروتئینی غیر گوشتی مانند مخمر، حشرات و (به زودی!) پروتئین تولید شده در آزمایشگاه، جایگزین های واقعی و سالمی برای غذاهای آن‌ها هستند.
(در واقع، شرکت‌های بزرگ غذای حیوانات خانگی همین حالا هم در حال تولید غذای سگ و گربه با مواد اولیه حشرات هستند.) با دامپزشک خود در مورد میزان پروتئین مورد نیاز سگ خاص خود صحبت کنید و بر همین اساس غذای سگ را تهیه کنید.

گوشت مخصوص انسان به سگ‌ها ندهید

اگر هنوز آماده نیستید سگ خود را  گیاه‌خوار کنید میتوانید رژیم غذایی سگ خود را به صورت جزئی بهینه‌سازی‌ کنید، برای مثال باید مراقب باشید بیش از حد به سگ خود غذا ندهید و غذاهایی مانند مرغ یا ماهی‌های با منبع پایدار را برای تغذیه سگ خود انتخاب کنید و مالیات‌های زیست‌محیطی‌ بیشتری بر گوشت گاو یا بره وارد نکنید.

اوکین می‌گوید حداقل برای کاهش تاثیر حیوانات بر محیط زیست گوشت‌های مخصوص انسان‌ها را به سگ‌ها ندهید.

تبلیغ‌کنندگان ما را متقاعد کرده‌اند که از مارک‌های ارزان‌قیمت ساخته شده از «محصولات فرعی گوشت» استفاده نکنیم و به ما می‌گویند این‌ها مواد بی‌کیفیتی هستند که انسان‌ها آن‌ را نمی‌خورند، پس چرا باید آن را به سگ‌هایمان بدهیم؟ اوکین توضیح می‌دهد: «بیشتر اوقات آن‌ها «نمی‌خواهم» را با «نمی‌توانم» اشتباه می‌گیرند.»، اما ارزش غذایی محصولات فرعی گوشت همچنان بالاست و سگ شما هم متوجه این تفاوت نمی شود.

تاثیر حیوانات خانگی بر محیط زیست: زباله ها را حذف کنید

اولویت بعدی شما باید حذف خریدهای غیر ضروری باشد. سگ شما احساس می کند عضوی از خانواده است و طبیعی است که بخواهید او را لوس کنید. اما باید این نکته را به خاطر داشته باشید که سگ شما نمی داند امروز هالووین است یا سه شنبه و راه‌های زیادی هم برای ابراز عشق وجود دارد و لازم نیست همیشه برای سگ هدیه بخرید. به احتمال زیاد، هیچ چیز به اندازه سفر به ساحل یا کوهستان یا 10 دقیقه بیشتر وقت گذراندن در پارک سگ‌ها همراه دوستانش او را خوشحال نمی کند.

اگر سگ شما به سرعت از اسباب بازی های جدید خسته می‌شود، می‌توانید اسباب بازی‌های او را با صاحبان سگ‌های دیگر تعویض کنید. اسباب‌بازی‌های ساخته‌شده از مواد بادوام و طبیعی مانند طناب سیسال را انتخاب کنید، یا خلاق باشید و با استفاده از وسایل خانه یا لباس‌هایی که قابل تعمیر نیستند، اسباب بازی‌ها را خودتان بسازید. 

انتخاب‌هایی برای کاهش تاثیر حیوانات بر محیط زیست

انتخاب‌های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم تأثیر زیست‌محیطی سگ‌هایمان را محدود کنیم و در عین حال به آن‌ها و سیاره خود هم کمک کنیم.

رفتارهای آگاهانه برای بهبود وضعیت زمین که در سایر جنبه‌های زندگی خود اعمال می‌کنید در این مورد هم می‌توانند موثر باشند. برای مثال از فروشگاه‌های محلی خرید کنید زیرا به این شکل می‌توانید وسایل مورد نیاز خود را با پای پیاده تهیه کنید. در صورت نیاز به سفارش از راه دور، برای کاهش تعداد بسته‌بندی و هزینه ارسال به صورت عمده خرید کنید.

در نهایت اگر قصد دارید برای اولین بار یک سگ بگیرید ( یا به قول اوکین «برای خرید سگ دودل» هستید) بهتر است یک نژاد کوچک را در نظر بگیرید. او می‌گوید: «به جای یک سگ 40 پوندی، یک سگ 10 پوندی بگیرید.» زیرا سگ‌های کوچکتر هم کمتر غذا می خورند و هم زباله کمتری تولید می‌کنند. «یا به جای یک سگ 10 پوندی یک طوطی بگیرید. سگ‌ها و گربه‌ها تنها حیوانات باهوشی نیستند که عمر طولانی دارند.»

جمع‌بندی

اوکین در نهایت تأکید می‌کند برای کمک به بهبود وضعیت زمین و کاهش تاثیر حیوانات خانگی بر محیط زیست لازم نیست سگ‌هایمان را کنار بگذاریم. انتخاب‌های کوچک و بزرگ زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم تأثیر زیست‌محیطی سگ‌هایمان را محدود کنیم و در عین حال به آنها و سیاره خود کمک کنیم.

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

(بدون امتیاز)

Loading...
نویسنده مقاله: Ceri Perkins

نویسنده مقاله: Ceri Perkins

سری پرکینز

سری پرکینز، نویسنده و ویراستار ساکن نیویورک است که موضوعاتی مانند محیط زیست، علم، طبیعت و رفتار انسان را پوشش می دهد. آثار او در BBC Earth، Physics World، The Guardian، How It Works و... منتشر شده اند.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: