صفحه نخست < مجله ها < Harvard Business Review < یادگیری مادام العمر

یادگیری مادام العمر

9 بهمن 1400 | Harvard Business Review, کسب و کار

© برگرفته از Harvard Business Review ، نویسنده Marc Zao-Sanders، منتشر شده در 13 می 2021
میزان پیچیدگی مطلب: متعادل
زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه
یادگیری مادام العمر

بخشی از متن

در حال حاضر یادگیری مادام‌العمر به عنوان یک ضرورت اقتصادی در نظر گرفته می‌شود و افرادی که به دنبال به دست آوردن یک شغل هستند یا کارکنانی که به مهارت‌های خود توجه کرده، آن‌ها را به روز می‌کنند و ارتقاء می‌دهند و در دراز مدت عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد.

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

تاثیر یادگیری در محیط کار: چطور یاد می‌گیرید؟

این روزها همه جا بحث تاثیر یادگیری در محیط کار است. اگر مدام از خودمان بپرسیم چطور یاد می‌گیریم، می‌توانیم از لبه سخت و واقع‌بینانه‌ای که بر آن قرار گرفته‌ایم به مفهوم مهم اما مبهم طرز فکر رشد برسیم. سال گذشته جهان و فضای کار به شکل قابل توجهی دستخوش تغییر شد. به همین ترتیب  مهارت‌هایی که برای عملکرد و شکوفایی به آن‌ها نیاز داریم تغییر کردند و  ما باید به صورت هوشمندانه‌تر و دقیق‌تر بر روی این مسائل تمرکز کنیم و به شکل فعال، مداوم و قاعده‌مند به دنبال دستیابی به آن‌ها باشیم.
بخش عظیمی از مدیریت استعدادها تحت تغییرات اساسی قرار گرفته است و سرعت این تغییرات هم به خاطر شیوع کووید 19 افزایش پیدا کرده است. محیط کار، اولویت‌های تجاری و تکنولوژی‌های جدید با فوریت حیرت‌انگیزی پذیرفته شده‌اند. میزان قابل توجهی از استخدام‌ها و پذیرش سازمانی  هم از راه دور انجام می‌شوند.

تغییرات معیارهای محیط کار

 در ماه ژانویه 2020 (حتی قبل از اینکه کووید به یک بیماری همه‌گیر تبدیل شود) مجمع جهانی اقتصاد خواستار یک انقلاب مهارت آموزی جهانی شد و در حال حاضر شرکت‌ها از کارکنان خود انتظار دارند مهارت‌های مختلفی مانند انعطاف‌پذیری، سازگاری، مهارت‌های دیجیتال، طراحی و مهارت‌های بین فردی داشته باشند، به همین دلیل هم تاثیر یادگیری در محیط کار افزایش یافته است.
این تغییرات برای کارجویان و کارفرماها به یک اندازه چالش‌برانگیز بوده است. اما به نظر من یک روش ساده برای ارائه شفافیت و راهنمایی مورد نیاز آن‌ها وجود دارد، روشی که تمام طول چرخه کاری کارکنان از استخدام گرفته تا مدیریت عملکرد را ارزشمند می‌کند.
رازش این است که از مردم یک سوال ساده بپرسید: چطور یاد می‌گیرید؟ 

دو نفر در حال کار با لب تاپ

عکاس: SCOTT GRAHAM، منبع UNSPLASH

تاثیر یادگیری در محیط کار: سیستم یادگیری

این در مورد ترجیحات ساده آن‌ها درباره یادگیری (مانند برنامه زمانی و روش‌ها) یا سبک‌های یادگیری نامعتبر (مانند یادگیری بصری یا شنیداری) نیست. منظور ما سیستم شخصی افراد برای به‌روزرسانی، ارتقاء و اشتراک‌گذاری اطلاعات و توانایی‌های آن‌ها است. آیا کاندیدای شغلی مورد نظر شما چنین سیستمی دارد؟ و حالا که صحبتش شد آیا خود شما چنین سیستمی دارید؟
با توجه به تاثیر یادگیری در محیط کار شاید این مهم‌ترین سوالی باشد که می‌توانید از کسی که در حال حاضر مشغول به کار است یا در آینده قرار است استخدام شود بپرسید. عملکرد آینده افراد همانطور که به توسعه مهارت‌های گسترده، قاعده‌مند و آگاهانه مرتبط است با دستاوردها و شایستگی‌های گذشته او که یکی از بخش‌های همیشگی مصاحبه‌های سنتی بودند ارتباط دارد. توانایی و مقدار زیادی از ارزش یک شرکت هم به نوبه خود تابعی از مجموع مهارت‌های نیروهای کار آن است.
در حال حاضر یادگیری مادام‌العمری به عنوان یک ضرورت اقتصادی و «تنها مزیت رقابتی پایدار» در نظر گرفته می‌شود. افرادی که به دنبال به دست آوردن یک شغل هستند یا کارکنانی که به مهارت‌های خود توجه کرده، آن‌ها را به روز می‌کنند و ارتقاء می‌دهند به ویژه در دراز مدت عملکرد بهتری از خود نشان خواهند داد. اگر مدام از خودمان بپرسیم چطور یاد می‌گیریم می‌توانیم از لبه سخت و واقع‌بینانه‌ای که بر آن قرار گرفته‌ایم به مفهوم مهم اما مبهم طرز فکر رشد برسیم. بهتر است با درنظر گرفتن تاثیر یادگیری در محیط کار کاربرد این سؤال را بر اساس دو مرحله کلیدی چرخه عمر کارکنان بررسی کنیم: استخدام و مدیریت عملکرد.

تاثیر یادگیری در محیط کار: مرحله استخدام کردن و استخدام شدن

فرض کنید این یکی از سؤالات پیش‌فرض مرحله غربالگری باشد. پاسخ‌های قانع‌کننده نشان دهنده سطح بالای کنجکاوی، سازمان‌دهی و قاعده‌مندی است. 

به عنوان یک مدیر مسئول استخدام

باید به همه مسائلی که مربوط به یادگیری هستند با ذهن باز توجه کنید. این کار تا حدی برای درک تفاوت‌های فرهنگی و شخصی انجام می‌شود. همچنین دلیل این کار می‌تواند به رسمیت شناختن تعداد زیاد و رو به افزایش محتواهایی باشد که می‌توان از طریق آن‌ها چیزی یاد گرفت، مانند دوره‌های آموزشی، کتاب‌ها، مردم، اشعار، ابزارهای پشتیبان عملکرد، آهنگ‌ها، فیلم‌ها، گفتگوها، مشاهدات، بازخوردها، خاطرات و… . چطور فرد جویای کار با تمام این مسائل کنار می‌آید؟ چطور با محتواهای اضافی مواجه می‌شود؟ چطور مواردی را که بیشتر مرتبط هستند انتخاب کرده و سپس آن‌ها را برش داده، تقسیم کرده و به شکلی که احساس رضایت و سطح عملکرد او را در بلند مدت بهبود ببخشد جذب می‌کند؟
از افراد جویای کار در مورد چیزی که اخیراً یاد گرفته‌اند و روشی که می‌خواهند از آن در نقشی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید استفاده کنند سوال کنید.
آماده باشید که همان سؤال را از شما هم بپرسند. آگاهی خود را نسبت به مهارت‌هایی که در شرکت از ارزش ویژه‌ای برخوردار هستند و تاثیر یادگیری در محیط کار نشان دهید، معمولاً یک لیست 20 تا 100 موردی از مهارت‌ها، رفتارها و ارزش‌هایی که با دقت تعریف شده‌اند وجود دارد.

مصاحبه

عکاس: LINKEDIN SALES SOLUTIONS ، منبع UNSPLASH

آگاهی خود را نسبت به مهارت‌هایی که در شرکت از ارزش ویژه‌ای برخوردار هستند نشان دهید

به عنوان یک فرد جویای کار

در مورد فرهنگ یادگیری و تسهیلات موجود در شرکت برای یادگیری بپرسید. به این شکل می‌توانید درک بهتری از محیطی که وارد آن می‌شوید داشته باشید و همچنین این کار باعث می‌شود کارفرمای آینده شما از علاقه‌ای که نسبت به یادگیری دارید مطلع شود.

صبر نکنید تا از شما بپرسند چطور یاد می‌گیرید. پاسخ قانع‌کننده خود را داوطلبانه و در زمان مناسب در حین گفتگو ارائه دهید.آماده پاسخگویی به همه سؤالات ذکر شده از طرف مدیر استخدام باشید. 

تاثیر یادگیری در محیط کار: در مرحله مدیریت عملکرد

ممکن است در طی فرآیند ارزیابی عملکرد هم با سؤال «چگونه یاد می‌گیرید» مواجه شوید. در فرآیند ارزیابی عملکرد علاوه بر ارزیابی و پاداش دادن به عملکرد گذشته، در صورتی که ارزیابی به درستی انجام شود می‌توان نقاط ضعف، مهارت‌ها و توانایی تقویت آن‌ها را هم مشخص کرد.
کارفرمای پیشرو هم برای اینکه کارکنانش به این امر دسترسی پیدا کنند، محتوای مناسب یادگیری را سرپرستی می‌کند و از تکنولوژی هوشمند برای توزیع ابزارهای یادگیری مناسب برای افراد سازگار با آن استفاده می‌کنند. همچنین ممکن است کارفرماها این سؤال را در نرم‌افزار مدیریت عملکرد قرار دهند بنابراین این به صورت کامل برای همه تعبیه می‌شود. این سؤال مکالمه مفیدی را برای ارزیابی بعدی ایجاد می‌کند: بنابراین چه چیزی یاد گرفتید؟

مسئولیت یادگیری بر عهده خود فرد است

نتیجه تمام این موارد این است که خود افراد باید از در اختیار داشتن چنین سیستمی برای توسعه مداوم مهارت‌ها و تفکر خود اطمینان حاصل کنند. حتی درون یک فرهنگ سازمانی مترقی و مبتکرانه در نهایت مسئولیت یادگیری بر عهده خود فرد است.
به همین دلیل هم همه ما به عنوان افراد مستقل و بر اساس تاثیر یادگیری در محیط کار باید در مورد مهارت‌ها کنجکاوی بیشتر و مداومی داشته باشیم. کدام یک از مهارت‌ها بهترین مورد برای یک شخص است؟ کدام یک از این توانایی‌ها نقاط قوت متمایز کننده‌ای هستند که نه‌تنها در نقش فعلی شما بلکه در کل دوران حرفه‌ای شما می‌توانند مهم باشند؟ نقاط ضعف مهارت‌ها کجا هستند؟ چطور می‌توانیم مفاهیم انتزاعی مانند ارتباطات، رهبری و انعطاف‌پذیری را به شکل پیوسته‌تری ایجاد کنیم؟ چطور می‌توانیم کمیت مهارت‌های خود را تعیین کرده، آن‌ها را توسعه دهیم و در مورد آن‌ها صحبت کنیم؟
مهارت‌ها زبان میانجی مدیریت استعدادها هستند و در تمام اسناد مهم چرخه زندگی کارکنان از رزومه گرفته تا شرح شغل، یادگیری محتوا و ارزیابی عملکرد اجرا می‌شوند. لازم است که ما به عنوان یک فرد و به عنوان بخشی از یک سازمان تعداد بیشتری از مهارت‌های هوشمند را توسعه دهیم. 

یادگیری

 

حتی درون یک فرهنگ سازمانی مترقی و مبتکرانه در نهایت مسئولیت یادگیری بر عهده خود فرد است.

روش‌های مناسب یادگیری

روش‌های زیادی برای کمک به مهارت آموزان وجود دارد، این روش‌ها شامل موارد زیر هستند اما محدود به این موارد نمی‌شوند:

ایجاد عادت‌های یادگیری مثبت: یک عادت به عنوان یک فعالیت شروع می‌شود. فعالیتی را انتخاب کنید که با شخصیت، سبک زندگی و الگوهای کاری شما سازگار باشد به این شکل اغلب می‌توانید عادت‌های پایدارتری بسازید. برای مثال می توانید هر روز صبح یک مقاله بخوانید، یک ساعت تایم باکس شده برای یادگیری در هفته تعیین کنید، در ماه یک کتاب بخوانید یا 15 دقیقه از بعد از ظهر را به درست کردن ژورنالی که منعکس کننده افکارتان است اختصاص دهید. 

بهبود عملکرد از طریق تمرین‌های حساب ‌شده: با توجه به تاثیر یادگیری در محیط کار، مهارتی که قصد توسعه آن را دارید مشخص کنید و اقدامات از پیش تعیین‌شده و خاصی را برای بهبود بخش‌های مختلف آن در نظر بگیرید. با این کار دیگر لازم نیست هر بار یک کار یکسان را تکرار کنید. 

ایجاد یک لیست «یاد گرفته شده» و «برای یادگیری»: این فهرست‌ها در تمام دوران حرفه‌ای همراه شما می‌مانند نه فقط در دوره‌ای که در کار فعلی خود مشغول هستید. این لیست می‌تواند یک صفحه جدول‌بندی شده ساده یا یک Google doc باشد. مهم این است که با چیزهایی که یاد گرفته‌اید، محل و زمانی که آن را یاد گرفته‌اید و در صورت امکان نحوه استفاده شما از آن مهارت (که با فعل گذشته نوشته می‌شود) پر شده باشد. با استفاده از این لیست می‌توانید به سؤالات دشواری مانند این پاسخ بدهید: شش ماه پیش چه چیزی یاد گرفتید؟ 

رویکرد ماتریسی: با استفاده از رویکرد ماتریسی 2 × 2 می‌توانید مهارت درست را برای تمرکز کردن بر روی آن انتخاب کنید. بسیاری از ما زمان زیادی برای یادگیری در اختیار نداریم بنابراین باید سعی کنیم با ارزیابی مزایای استفاده از یک مهارت در برابر هزینه یادگیری آن تلاش‌های خود را اولویت‌بندی کنیم. 

جمع‌بندی تاثیر یادگیری در محیط کار

جهان و فضای کار تغییر کرده‌اند. به همین ترتیب هم مهارت‌هایی که برای عملکرد و شکوفایی به آن‌ها نیاز داریم تغییر کرده‌اند و بنابراین ما باید به صورت هوشمندانه‌تر و دقیق‌تر بر روی این مسائل تمرکز کنیم و به شکل فعال، مداوم و قاعده‌مند به دنبال آن‌ها باشیم. با توجه به تاثیر یادگیری در محیط کار یکی از روش‌های انجام چنین کاری این است که از خودمان و دیگران بپرسیم: چطور یاد می‌گیرید؟

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

(بدون امتیاز)

Loading...
نویسنده مقاله: Marc Zao-Sanders

نویسنده مقاله: Marc Zao-Sanders

مارک زائو سندرز

مارک زائو سندرز، مدیر عامل و یکی از بنیانگذاران شرکت Filtered.com است، شرکتی که مشاوره را با فناوری ترکیب می کند تا قابلیت ها را بالا ببرد و تغییرات مناسب در کسب و کار ها ایجاد کند.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چرا ثروتمند نیستید؟

چه عواملی چگونگی ثروتمند شدن افراد را تعیین می‌کند؟ آیا ممکن است شانس، نقشش بزرگتر از آن چیزی باشد که کسی انتظارش را دارد؟ و چگونه می‌توان از این عوامل، هر چه که هستند، برای تبدیل جهان به مکانی بهتر و عادلانه‌تر بهره‌برداری کرد؟

زنی گلی صورتی به اندازه صورتش بغل کرده

با افکارتان تنها بمانید

بیشتر ما به خاطر سبک زندگی مدرن، زمان فراغت خود را صرف دنیای بیرون می‌کنیم، اما آیا بهتر نیست کمی به سراغ درون خود برویم و با افکارمان تنها بمانیم؟

پرینس

بهترین تکنوازی های گیتار در تاریخ

نتایج نظرسنجی نشریه «گیتار پلیر» از خوانندگان نشان می دهد که برترین گیتاریست های تمام دوران؛ دیوید گیلمور، جیمی پیج، جیمی هندریکس، ادی ون هیلن و برایان مِی هستند. با معرفی 20 تکنوازی برتر تاریخ همراه ما باشید.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: