صفحه نخست < مجله ها < Smithsonian < مهمترین اتفاقات علمی سال 2021

مهمترین اتفاقات علمی سال 2021

16 دی 1400 | Smithsonian, ایده و اندیشه

© برگرفته از Smithsonian، نویسنده Joe Spring، 23 دسامبر 2021
میزان پیچیدگی مطلب: متعادل
زمان تخمینی مطالعه: 12 دقیقه
Ten important scientific events 2021

بخشی از متن

در سال 2021 ناسا و شرکتهای خصوصی فضایی پیشرفت های قابل توجهی داشتند. دانشمندان اطلاعات بیشتری در مورد وجود انسانهای اولیه کشف کردند و پژوهشگران دریافتند که چگونه تغییر آب و هوا همه چیز را از صخره های مرجانی تا پرندگان تحت تاثیر قرار میدهد.

لطفا در انتهای صفحه به این مقاله امتیاز دهید.

همه گیری بیماری کووید 19 و اکتشافات علمی وابسته به آن در 2021 بحث غالب در مجامع علمی بود. این بیماری 2 مورد از لیست ده تایی اتفاقات مهم علمی سال 2021 را شامل می شود. اما اکتشافات مهم و دستاوردهای برجسته دیگری نیز در سالی که گذشت، رخ داد که شایسته توجه بیشتر است. ناسا و شرکتهای خصوصی فضایی نیز پیشرفتهای قابل توجهی داشتند. دانشمندان اطلاعات بیشتری در مورد وجود انسانهای اولیه را کشف کردند. پژوهشگران دریافتند که چگونه تغییر آب و هوا همه چیز را از صخره های مرجانی تا پرندگان تحت تاثیر قرار می دهد. کووید 19 همچنان دانشمندان را به خود مشغول کرده است. در سال آینده نیز آنها در فکر مقابله با سویه های جدید ویروس و توسعه روشهای پزشکی برای جنگ با ویروس خواهند بود. اما قبل از اینکه مشغول به خواندن درباره پیشرفتهای علمی سال 2022 شوید، وقت آن است که نگاهی به بزرگترین اکتشافات و دستاوردهای سال گذشته بیاندازید. به این منظور، در ادامه به 10 اتفاق مهم علمی سال 2021 اشاره میکنیم.

کشف واکسن کووید 19 برای مقابله با این بیماری

واکسیناسیون

عکاس: جو ریدل، منبع: Getty Images

یکی از اعضای کادر درمان در حال دریافت واکسن در میامی، فلوریدا. تقریبا 40 درصد از جمعیت ایالات متحده به طور کامل واکسینه نشده اند.

بزرگترین اتفاق مهم علمی در سالی که گذشت، ساخت دو واکسن mRNA برای ویروس کووید 19 بود. این واکسن توسط شرکت های فایزر، مدرنا و جانسون اند جانسون اجرا شد و بخش بزرگی از جمعیت ایالات متحده و دیگر کشورهای جهان با آن واکسینه شدند. در زمان نوشتن این مطلب در  تاریخ 21 دسامبر تقریبا 73 درصد از جمعیت ایالات متحده حداقل یک دوز را دریافت کرده اند و حدود 61 درصد از جمعیت ایالات متحده به طور کامل واکسینه شده اند. 

مشکلات ناشی از عدم واکسیناسیون در برابر کووید 9

عدم تکمیل واکسیناسیون در تابستان گذشته موجب شد سویه بسیار مسری دلتا موجب مرگ و میر بالایی در جهان شود. کارشناسان عقیده دارند که عدم واکسیناسیون درصد بالایی از جامعه به دلیل انتشار اطلاعات نادرست و کمپین های ضد واکسن است. صحبتهای ضد واکسن برخی از چهره های مشهور مانند آرون راجرز، نیکی میناژ، پادکستر مشهور جو روگان و رپر آیس کیوب نیز در این نتیجه بی تاثیر نبودند. خوشبختانه در ماه نوامبر مقامات بهداشتی ایالات متحده واکسن فایزر را برای کودکان پنج سال به بالا تایید کردند. بدین ترتیب از میزان انتشار این بیماری مرگبار کاسته شد و شمار ابتلا به کووید 19 کاهش چشمگیری یافت. اگرچه ایمنی جمعی در برابر این بیماری در ایالات متحده در حال افزایش است، اما هنوز راه زیادی تا پایان این اپیدمی مانده است. 

با پیدایش سویه امیکرون و گسترش آن در سراسر جهان، نیاز به تقویت ایمنی جمعی با دوز بوستر بیش از پیش احساس می شود. در بسیاری از نقاط جهان نیز به دلیل انجام نشدن واکسیناسیون به میزان کافی ایمنی چندانی در سطح جامعه وجود ندارد. در کشورهای کم درآمد تنها 8 درصد از افراد حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده اند. در گزارش پاییز WHO آفریقا آمده است که در کمتر از 10 درصد کشورهای آفریقایی میزان واکسیناسیون شهروندان تا پایان سال به 40 درصد خواهد رسید. در سطح جهانی، کمتر از 60 درصد جمعیت دنیا واکسینه شده اند. این میزان از عدم واکسیناسیون همچون سوراخ هایی در دیوار ایمنی جمعی است که به ویروس این فرصت را میدهد تا همچنان در سطح جامعه گسترش پیدا کند و جهشی به سویه های خطرناکتر و مرگبارتر داشته باشد.

ارسال موفقیت آمیز مریخ نورد ناسا 

مریخ نورد

منبع: NASA / JPL-Caltech

مریخ نورد ناسا نمونه های سنگ و خاک را در لوله مهر و موم شده جمع آوری و بر روی سطح مریخ ذخیره میکند تا در یک ماموریت دیگر بازیابی شوند. 

ناسا برای کاوش در سیاره سرخ یک گام بزرگ برداشت. مریخ نورد ناسا در ماه فوریه فرود موفقیت آمیزی روی این سیاره داشت. دانشمندان این مریخ نورد را با کمک یک هلیکوپتر فوق سبک که توانایی پرواز در جو مریخ را دارد، ارسال کردند. این دستگاه که به اندازه یک توستر است، MOXIE نام دارد و قادر است دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. علاوه بر موفقیت عملیات مریخ نورد ناسا، کشورهای دیگر نیز دستاوردهای چشمگیری در مطالعه این سیاره داشتند. ماهواره فضایی امارات متحده عربی با موفقیت در مدار مریخ قرار گرفت و به مطالعه جو و آب و هوای این سیاره پرداخت. مریخ نورد چینی نیز در ماه می روی این سیاره فرود آمد و به مطالعه ویژگی های زمین شناسی و جستجوی آب در این سیاره پرداخت. با انجام این عملیات ها از سوی کشورهای مختلف در سراسر دنیا، دانشمندان اطلاعات بیشتری درباره این سیاره به دست می آورند و آن را بهتر می شناسند. شاید روزی نه چندان دور یکی از ما پا بر روی آن سیاره بگذاریم و شخصا به جستجو و کشف سیاره سرخ بپردازیم.

آیا “مرد اژدهایی (Dragon Man)” گونه جدیدی از انسان است؟

مرد اژدهایی

بازسازی چهره مرد اژدهایی توسط چانگ ژائو، منبع: smithsonianmag

در سال گذشته دانشمندان علاوه بر مطالعه بر روی کووید 19، بر روی نظریه جدید دیگری هم کار می‌کردند. مطالعات انجام گرفته روی جمجمه انسان های نخستین نظریه تازه ای را مطرح کرده است. دانشمندان می گویند پس از انسان پلیستوسن گونه دیگری نیز در کنار هوموساپینس (انسان خردمند) و نئاندرتال ها وجود داشته است. حدود 90 سال پیش فسیلی در یک کارگاه ساختمانی در چین کشف شد، خانواده ای که آن را پیدا کرده بودند فسیل را پنهان کردند تا اینکه در سال 2018 کشاورزی آن را به موزه یک دانشگاه اهدا کرد. از آن زمان دانشمندان چینی مشغول بررسی و تجزیه و تحلیل جمجمه آن هستند. پس از مطالعات فراوان و انجام آزمایش هایی با اورانیوم، پرتو فلورسانس و اشعه ایکس و مقایسه نتایج با سایر فسیل ها به این نتیجه رسیدند که گونه جدیدی از انسان ها را کشف کرده اند. آنها این گونه جدید را Homo longi یا مرد اژدهایی ( Dragon Man ) نامیدند.

 جمجمه این مرد دارای یک کاسه سر بزرگ است با توانایی نگه داشتن مغزی بزرگ، یک پیشانی ضخیم و دریچه چشم های مربع شکل است. دانشمندان با در نظر گرفتن این جزییات بین این گونه و دیگر گونه های هومو ساپینس تفاوت قائل شده اند. برخی از دانشمندان هنوز مطمئن نشده اند که این جمجمه پیدا شده آیا گونه جدیدی از انسان است یا نه. مایکل پترو آگلیا از موسسه منشا انسان های اولیه اسمیتسونیان به نشریه Smithsonian  در ماه ژوئن چنین گفتپیدا کردن این جمجمه واقعا هیجان انگیز است، زیرا بررسی آن اطلاعات با ارزشی در مورد تکامل انسان و آنچه در آسیا اتفاق افتاده به ما می گوید. البته این واقعیت که این جمجمه 90 سال پیش کشف شده و تنها یک جمجمه جدا شده است واقعا ناراحت کننده است. ما کاملا مطمئن نیستیم این جمجمه متعلق به چه دوره ای است و دقیقا در کجا زندگی می کرده است.» برخی از دانشمندان از نظریه پیدایش گونه انسانی جدید حمایت کرده اند. بدین ترتیب بحث ها در این زمینه ادامه خواهد یافت تا زمانی که فسیل های بیشتری کشف شود و به پر شدن حفره های موجود در تاریخ بشری کمک کند.

تغییرات آب و هوایی عامل تخریب صخره های مرجانی

صخره های مرجانی

عکاس: استاپ ادانی، منبع:  Flickr under CC BY 2.0

غواصی در حال شنا در بر روی بخشی از مرجان های سفید شده در گریت بریر ریف نزدیک جزیره هادسون

ما در سال 2021 علاوه بر شیوع کووید 19 با مشکلات دیگری هم دست و پنجه نرم کردیم. افزایش بلایای طبیعی مانند آتش سوزی در جنگل ها، خشکسالی ها و امواج گرما، مسائل قابل توجهی در زمینه  تغییرات اقلیمی هستند. براساس گزارش سازمان جهانی هواشناسی در سال 2021، گرم شدن زمین در طی 50 سال گذشته موجب افزایش 5 برابری این اتفاقات در طبیعت شده است. یکی از بزرگترین تاثیرات ناشی از تغییرات اقلیمی در دهه گذشته، زیر آب رخ داده است. گرم شدن زمین موجب شده که صخره های مرجانی  سفید شده و از بین بروند. شبکه نظارت بر صخره های مرجانی در گزارش سال گذشته خود اعلام کرد که از سال 2009 تاکنون اقیانوس ها حدود 14 درصد از صخره های مرجانی خود را عمدتا به دلیل تغییرات اقلیمی از دست داده اند. تحقیقاتی که در ماه نوامبر نتایج آن منتشر شد، نشان داد که از سال 1998 تا کنون بیش از 98 درصد از صخره های مرجانی گریت بریر ریف (بزرگترین صخره مرجانی دنیا) سفید شده و از بین رفته اند. این خبر دو ماه پس از مطالعه دیگری بود که اعلام کرد نیمی از صخره های مرجانی دنیا از سال 1950 تا کنون به دلیل تغییرات اقلیمی از دست رفته اند. از بین رفتن صخره های مرجانی بر روی شیلات، اقتصادهای محلی متکی به گردشگری و ساختارهای ساحلی ( با از بین رفتن موانع دریایی، منطقه ساحلی در معرض تخریب با طوفان های دریایی قرار میگیرد) تاثیر مستقیم می گذارد. دانشمندان می گویند اگر درجه حرارت زمین همچنان افزایش یابد، صخره های مرجانی در معرض خطر جدی هستند. اما هنوز جایی برای امیدواری وجود دارد. اگر انسان ها اقدامی جدی در جهت کاهش انتشار کربن انجام دهند، صخره های مرجانی شانس بیشتری برای زنده ماندن خواهند داشت.

گردشگری فضایی رایج می شود

فضاپیمای Blue Origin

عکاس: ماریو تاما، منبع: Getty Images

فضاپیمای Blue Origin در حال پرتاب، در 13 اکتبر 2021، که حامل بازیگر 90 ساله استار ترک، ویلیام شاتنر و سه گردشگر فضایی دیگر است.

سال گذشته در کنار خبر ساخته شدن واکسن کووید 19 خبر دیگری هم توجه مردم را به خود جلب کرد. در سال گذشته میلیاردرهای معروف برای اینکه از همتایان خود جا نمانند برای گردشگری فضایی اقدام کردند.  در اوایل ماه جولای، میلیاردر ریچارد برانسون و کارمندانش پروازی به فضا داشتند. یک هفته پس از سفر فضایی برانسون، ثروتمندترین فرد جهان، جف بزوس، اولین گردشگری فضایی خود را در کنار جوانترین و مسن ترین مسافران فضا انجام داد. در ماه اکتبر، شرکت Blue Origin این پرواز را با ویلیام شاتنر بازیگر استار ترک تکرار کرد. یک ماه پیش از آن، نیز چهار گردشگر فضایی در کپسول SpaceX Dragon ایلان ماسک سفری به دور زمین داشتند. گردشگران فضایی، اغلب ثروتمندانی هستند که افکاری جاه طلبانه تر در سر دارند. در سال 2022، SpaceX قصد دارد یک فضانورد بازنشسته و سه مسافر را به ایستگاه فضایی بین المللی بفرستد. همچنین جف بزوس اعلام کرده است که شرکت Blue Origin قصد دارد از یک ایستگاه فضایی خصوصی به نام orbital reef بین سال های 2025 تا 2030 بهره برداری کند.

علاوه بر واکسن کووید 19 اولین واکسن مالاریا هم تایید شد

کودکی در حال دریافت واکسن Mosquirix مالاریا در غنا

عکاس: کریستیا آلدهولا، منبع: AFP via Getty Images

اتفاق مهم علمی دیگری که علاوه مسائل مربوط به کووید 19 در ماه اکتبر سالی که گذشت اتفاق افتاد این بود که سازمان بهداشت جهانی (WHO) اولین واکسن مالاریا را تایید کرد. این واکسن نه تنها برای این بیماری، بلکه برای هر بیماری انگلی دیگر نیز کاربرد دارد. تهیه این واکسن 30 سال طول کشید و با نام Mosquirix  (نام تجاری یک شرکت داروسازی) به بازار آمد. ساخت این واکسن از سال 1987 آغاز شده بود و انجام کلیه مراحل آن از تحقیقات علمی تا تست های انسانی بیش از 750 میلیون دلار هزینه داشته است. مالاریا هر ساله باعث مرگ نزدیک به نیم میلیون نفر می شود که 260،000 مورد آن کودکان زیر سن پنج سال هستند. بیشتر قربانیان مالاریا در کشورهای جنوب صحرای آفریقا زندگی می کنند. این واکسن جدید برای مقابله به پنج پاتوژن مرگبار مالاریا که بیشتر در آفریقا شایع هستند، ساخته شده است. واکسن مالاریا در چهار مرحله به کودکان زیر پنج سال تزریق میشود. البته واکسن میزان ابتلا به بیماری را صفر نمی کند؛ و تنها از بروز حدود 30 درصد موارد شدید بیماری مالاریا جلوگیری میکند. مطالعه ای که به تازگی انجام شده نشان داده است که واکسیناسیون می تواند از مرگ 5.4 میلیون نفر بزرگسال و 23000  کودک زیر پنج سال جلوگیری کند. کارشناسان می گویند این واکسن یک ابزار با ارزش برای مقابله با این بیماری است که باید در کنار دیگر روشهای درمان مانند درمانهای ترکیبی دارویی و درمان های ضد حشرات استفاده شود.

اکتشافهای جدید درباره اولین فعالیتهای انسانی در تاریخ آمریکا

ردپای پیدا شده در پارک ملی شن های سفید نیومکزیکو

ردپای پیدا شده در پارک ملی شن های سفید نیومکزیکو، جدیدترین شواهد فعالیتهای انسانی در امریکا است.

دو مقاله متفاوت در دو مجله علمی معتبر جهان، به اولین نشانه های سکونت انسان در آمریکا پرداخته اند. در ماه سپتامبر، مطالعه ای در مورد پیدا کردن رد پا در پارک ملی شن های سفید نیومکزیکو منتشر شد. قدمت این ردپا بین 21000 و 23000 سال پیش تخمین زده شده است. پژوهشگران سن این رد پاها که به نام «ردپای شبح» مشهور شده را با بررسی رادیو کربن دانه های خشکیده چمن در اطراف ردپا تخمین زده اند. پیش از این کشف، بسیاری از باستان شناسان آغاز زندگی بشر در آمریکا را حدود 13000 سال پیش، در پایان آخرین عصر یخبندان تخمین می زنند. اما مقاله جدید نشان میدهد که انسانها در قاره امریکا در اوج عصر یخبندان زندگی می کرده اند. 

یک ماه پس از این کشف شگفت آور، مطالعه ای در مجله Nature به چاپ رسید که نشان میدهد وایکینگها در شمال امریکا بسیار زودتر از آنچه قبلا تصور می شده، زندگی می کرده اند. محققان با آزمایش بر روی قطعه چوب برش خورده به دست آمده از یک سایت باستان شناسی در نیوفاندلند به این نتیجه رسیده اند که آن قطعه متعلق به سال 993 پس از میلاد است. سپس دانشمندان تعداد حلقه های چوب بریده شده را شمردند و دریافتند که در سال 1021 پس از میلاد بریده شده است. این یافته نشان میدهد که کاشفان اولیه در آن زمان از اروپا با عبور از اقیانوس اطلس به آمریکا رسیده اند.

انسان ها بر تکامل حیوانات تاثیرگذارند

پرنده ای در جنگلهای برزیل

هفتاد و هفت گونه از پرندگان در جنگل های بارانی برزیل طی 4 دهه اخیر، به دلیل تغییرات اقلیمی، دچار کاهش وزن شده اند.

یکی دیگر از اتفاقات بزرگ علمی که در سالی که با شیوع کووید 19 درگیر بودیم رخ داد، در مورد تاثیر انسان بر روی حیوانات بود. تحقیقات جدیدی که در سال گذشته منتشر شد نشان داد که انسان ها بطور مستقیم و غیرمستقیم تکامل حیوانات را تحت تاثیر قرار می دهند. در مطالعات علمی که روی یکی از تاثیرات انسانها در  تکامل حیوانات انجام شده بود، نشان داده شد که شکار غیرقانونی عاج فیل موجب افزایش شدید نسل فیلم های بدون عاج در آفریقا شده است. در طول جنگ داخلی موزامبیک در سالهای 1977 تا 1992، شکارچیان تعداد زیادی از این پستانداران غول پیکر عاجدار را کشتند. بدین ترتیب نسل فیل های عاجدار کاهش چشمگیری یافت. پیش از جنگ موزامبیک تنها 20 درصد از فیل های افریقا بدون عاج بودند، اما اکنون نیمی از آنها بدون عاج هستند. 

کشتن حیوانات تنها راه انسانها برای تاثیرگذاری روی چرخه تکاملی آنها نیست. یک مطالعه گسترده بر روی روند بوم شناسی و تکامل انجام شده، که نشان می دهد حیوانات در مقابله با گرمایش زمین دچار تحول شده اند. برای نمونه، در دوره های اخیر بالهای خفاش ها بزرگتر و گوش های خرگوش ها طویلتر شده است تا هوای گرم را راحت تر جابجا کنند و بدنشان خنک تر شود. شواهد بیشتری در این زمینه در مجله Science Advances به چاپ رسیده است. 40 سال مطالعه بر روی پرندگانی که در منطقه بکری در جنگل های بارانی آمازون زندگی می کردند، نشان داد که 77 گونه از آنها وزن کمتری از میانگین دارند و طول بال هایشان نیز بلندتر شده است. دانشمندان عقیده دارند  که این تغییرات به احتمال زیاد به دلیل افزایش دما و تغییرات در میزان بارندگی رخ داده است.

قرص ضد ویروسی برای درمان بیماری ناشی از کووید 19با نتایج امید بخش

قرص ضد ویروس کرونا

داروی ضد ویروس molnupiravir ساخته شده در شرکت مرک،

تقریبا یک سال پس از آنکه دانشمندان موفقیت واکسن mRNA در مبارزه با کووید 19 را اعلام کردند، شرکت دارویی مرک نتایج موفقیت آمیز فاز سوم آزمایشی از یک قرص ضد ویروس را منتشر کرد. در روز 1 اکتبر، این غول داروسازی، داده های آزمایشی داروی molnupiravir را منتشر کرد که نشان می داد مصرف این دارو میزان بستری را به نصف کاهش می دهد. ده روز بعد، این شرکت نتایج را به FDA ارائه داد تا مجوز استفاده اضطراری را دریافت کند. در اواسط ماه نوامبر، انگلستان در دادن تاییدیه به این دارو، از آمریکا پیشی گرفت و مجوز استفاده از آن را صادر کرد. در اواخر ماه نوامبر نیز FDA مجوز مصرف اضطراری این قرص را صادر کرد. اگرچه در آن زمان میزان کاهش مرگ و میر پس از مصرف دارو 30% ( و نه 50 %) اعلام شد. این دارو باید پس از مشاهده اولین علائم بیماری به مدت 5 روز (هر روز 4 قرص) مصرف شود. دارو از طریق اختلال در توانایی تکثیر ویروس کووید 19 در داخل سلول انسان، از پیشرفت بیماری جلوگیری میکند.

مولنوپیراویر تنها داروی ضد ویروس با نتایج مثبت نیست. در ماه نوامبر، شرکت فایزر قرص ضد ویروس خود را با نام Paxlovid معرفی کرد که در درمان بیماری شدید کووید موثر بود. در ماه دسامبر، این غول داروسازی، نتایج نهایی خود را به اشتراک گذاشت که مصرف دارو احتمال بستری شدن و مرگ را به میزان 88 درصد کاهش می دهد. نتایج مثبت هر دو این داروها، امیدی به درمان بیماران مبتلا به کووید 19 می دهد. همچنین انتظار می رود که این داروها در برابر تمام سویه های ویروس، از جمله Omicron موثر باشند. اگرچه داروها به اندازه واکسن ها به عنوان یک پیشرفت بزرگ به حساب نمی آیند، اما یکی از پزشکان نگارنده مجله نیویورکر آنها را “مهمترین پیشرفت فارماکولوژیک در همه گیری” نامیده است. بسیاری از کشورهای ثروتمند از قبل برای دریافت  Molnupiravir قرارداد بسته اند. بنیاد گیتس نیز یک کمک 120 میلیون دلاری برای ارسال این دارو به کشورهای فقیر کرده است. اگر فرایندهای تایید و توزیع این داروی خوراکی به سرعت انجام شود، این دارو در کمک به بیماران آفریقایی که دسترسی به واکسن ندارند، بسیار موثر خواهد بود. این داروها در کنار ماسک ها و واکسن ها ابزاری حیاتی برای مقابله با کووید 19 هستند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب راه اندازی میشود

The James Webb Space Telescope

رندر تلسکوپ فضایی جیمز وب در فضا، Northrop Grumman

اتفاق مهم علمی که ستاره شناسان منتظرش بودند. تلسکوپ فضایی جیمز وب، قدرتمندترین تلسکوپ فضایی است که تاکنون ساخته شده است. این تلسکوپ قرار بود در اواخر ماه دسامبر راه اندازی شود، اما به نظر می رسد که باز هم تاخیر دارد. اگر به نظرتان این خبر قدیمی می آید، کاملا درست فکر میکنید. ناسا، آژانس فضایی کانادا و آژانس فضایی اروپا در سال 1996 شروع به کار بر روی این تلسکوپ کردند و انتظار میرفت که در سال 2007 و با هزینه 500 میلیون دلار، آن را راه اندازی کنند. اما این تاریخ چندین بار، به تأخیر افتاد و هزینه نهایی بیش از 9 میلیارد دلار بیش از بودجه تعیین شده برآورد شد. اما بسیاری از دانشمندان معتقدند که این تلسکوپ ارزش صبر کردن و هزینه بیشتر را دارد. زیرا قادر به انجام کارهایی است که تلسکوپ فضایی هابل نمی تواند انجام دهد. این تلسکوپ به ستاره شناسان کمک میکند تا چگونگی تشکیل کهکشان های اولیه را کشف کنند، علائم احتمالی زندگی بر روی سیارات دیگر را تشخیص دهند و تولد ستاره ها را تماشا کنند. زمان راه اندازی این تلسکوپ بسیار  نزدیک است و جامعه نجوم هیجان زده هستند که زودتر این اتفاق را ببینند. البته پس از راهاندازی این تلسکوپ، شش ماه زمان میبرد تا شروع به کار کند.

امتیاز به محتوای مقاله

امتیاز به محتوای مقاله

یک ستاره ← پنج ستاره

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره

میانگین امتیاز: ۵.۰۰ از ۵

تعداد رای ها: ۳

Loading...
نویسنده مقاله: Joe Spring

نویسنده مقاله: Joe Spring

جو اسپرینگ

جو اسپرینگ نویسنده بخش علوم مجله Smithsonian است.

اگر در متن این مقاله اشتباه تایپی و یا غلط املایی پیدا کرده اید، لطفا اشتباه را هایلایت کنید و از طریق فشردن Ctrl+Enter به ما اطلاع رسانی کنید.

۰ دیدگاه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیمپسون ها

مصاحبه با جان سوارتزولدر نویسنده مجموعه سیمپسون ها

اولین مصاحبه طولانی با یکی از معتبرترین نویسندگان طنز نویس تمام دوران‌ها.

انواع سبکهای ارتباطی

آشنایی با انواع سبک‌های ارتباطی در روابط

بسیاری از مشکلاتی که ما در روابط خود داریم به خاطر داشتن سبک ارتباطی متفاوت با شریک زندگی‌مان است؛ آشنایی با سبک‌های ارتباطی می‌تواند باعث رفتار آگاهانه‌تر و در نتیجه بهبود روابط ما شود.

امواج فراصوت

چگونه امواج فراصوت می‌توانند بافت استخوانی را درمان کنند؟

تحقیقات جدیدی درباره امواج صوتی صورت گرفته که نتایج شگفت انگیزی از اثرات این امواج در بازسازی استخوان را نشان می دهد.

آیا برای تکان دادن خودتان آماده هستید؟

آلبوم جدید بیانسه، اشتهای مردم را برای رقصیدن و توانایی او را برای انطباق با زمانه، آزمایش خواهد کرد.

داستان نان

معرفی 10 نوع نان اروپایی و داستان های جذابشان

نان از جمله مواد غذایی است که از زمان‌های قدیم مورد استفاده قرار می‌گیرد و جزو جدایی ناپذیر همه خانه‌ها است. در اینجا با ده نوع نان اروپایی آشنا می‌شویم.

خودشناسی

روشی برای تغییر دیدگاه دیگران

از ارزش‌ها و باورهای خود به‌عنوان یک سلاح استفاده نکنید بلکه آن‌ها را به‌عنوان یک هدیه ارائه دهید.

آب اشامیدنی

داستان تکامل نوع انسان و ارتباطش با نیاز شدید انسان به نوشیدن آب

ما بیش از بسیاری از پستانداران دیگر به آب وابسته هستیم و مجموعه ای از استراتژی های هوشمندانه برای به دست آوردن آن ایجاد کرده ایم.

تقسیم کار در منزل

چالش تقسیم کار بین زوج ها و راهنمای محققین جنسیت برای داشتن یک زندگی برابر

به عهده گرفتن و تقسیم بندی کارهای مربوط به خانه و خانواده، همواره چالش برانگیز و همراه با کلیشه های فرهنگی فراوانی است که باعث از بین رفتن عدالت و خستگی بیش از حد به طور معمول مادران می شود؛ اما در این جا به دنبال این هستیم که بدانیم مشاوران خانواده و جامعه شناسان، در پشت درهای بسته چگونه عمل می کنند.

نیک کیو

نیک کیو شاعر و خواننده استرالیایی از خلاقیت و هنر می گوید.

«خودتان را به طور کامل وقف کار کنید، نتیجه را رها کنید تا صدای واقعی شما ظاهر شود؛ خواهید دید که هیچ راه دیگری برای خلاقیت وجود ندارد.»

واژه پردازها

داستان ظهور و پایان واژه پردازها

عصر دیجیتال به بهبود بهره‌وری کمک شایانی کرده است، اما باعث ایجاد حواس پرتی در ذهن انسان ها نیز شده است؛ امروزه نویسندگان در حال شورش علیه واژه‌پردازه هایشان هستند.

Pin It on Pinterest

بازخورد
بازخورد
چطور به این سایت امتیاز می دهید؟
آیا دیدگاه اضافه ای دارید؟
بعدی
در صورت تمایل برای پیگیری از سمت ما، ایمیل خود را وارد کنید
برگشت
ارسال
از ارسال نظر شما سپاس گذاریم.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: